Med griči stoji grad, ki je zaživel na novo. A za njegovimi zidovi se skriva več, kot si mislite …
Skupaj z razstavo del slikarja in grafika Zorana Mušiča bo drevi vrata odprl tudi prenovljeni grad Dobrovo. V sklopu prenove so obnovili fasado in stavbno pohištvo, popravili so tudi streho. Občina Brda je poskrbela še za ureditev tretjega nadstropja gradu, ki ga namenja novi muzejski razstavi.
Grad Dobrovo je bil eden prvih gradov v Sloveniji, ki so jih obnovili. Vse odtlej je bila tam postavljena Mušičeva stalna zbirka.
Občina Brda je za investicijo pridobila nepovratna sredstva ministrstva za kulturo v višini 198.000 evrov, še enkrat toliko je prispevala sama. Takoj po obnovi so začeli načrtovati tudi prenovo in posodobitve ter nove vsebine v grajskem kompleksu.
Da bi ohranili Mušičeva dela tudi v prihodnje, je Občina Brda na razpisu pridobitila slabih 200.000 evrov iz sklada za male projekte GO!2025 za projekt deBaguer&Mušič.
"Osnovni cilj projekta je bil prav skrb za te donirane grafike. Z novo depojsko omaro ter vitrinami smo poskrbeli za primerno hrambo. V avli gradu Dobrovo pa smo v sklopu projekta pridobili digitalizirane zemljevide in prikazali zgodovino Brd od 16. stoletja dalje ter razvoj vinogradništva in vinarstva v Brdih," je pojasnila direktorica briške občinske uprave Anita Manfreda.
V tretjem nadstropju gradu, ki je bilo doslej zaprto za javnost, so uredili interpretacijsko sobo, kjer prikazujejo sotesko Kožbanjšček s kotlinami in koriti ter naravni mostom Krčnik. Soba s prikazom zaščitenih naravnih lepot Goriških Brd je nastala v sklopu projekta Bridge, tam so predstavljeni tudi povečani zemljevidi območja Brd od 16. stoletja dalje in videoprojekcija Zgodba o rebuli. "To nakazuje, kako se v Brdih prepletajo umetnost, kulturna in naravna dediščina ter zgodovina in karakter briškega človeka," je še poudarila Manfreda.
View this post on Instagram
Briški župan Franc Mužič pa je na spletni strani Občine Brda zapisal: "Odslej bo torej grad, ki je bil obnovljen zaradi Mušiča, veliko boljše izpovedoval Mušičevo delo, kar je bila tudi dolgoletna želja Občine Brda. Skozi vsebine, ki se dotikajo grofa de Baguer in briške naravne dediščine, pa bo grad pripovedoval tudi o za Brda značilnem prepletu krajine, kulture in tradicije."