Imate radi sardine? Ob odprtju konzerve je v njej bilo - tole (odziv pristojnih pove več kot tisoč besed)

22. 5. 2025, 08:15 | Uredništvo
Konzerva sardin (foto: Profimedia)
Konzerva sardin
Profimedia

Konzervirane sardine se občasno znajdejo na jedilniku številnih, ki si radi privoščijo ribe.

Veljajo za priljubljeno jed, saj so hitra rešitev takrat, ko ni časa za toplo malico. A včasih se zgodi, da se v konzervi znajde nekaj, kar sproža vprašanja - in to se seveda ne bi smelo zgoditi. Na Facebook profilu hrvaške platforme Halo, inspektore, ki se bori za pravice potrošnikov, so objavili zanimivo zgodbo, a tudi malce žalostno, saj zgovorno priča o tem, kaj počnejo nekateri proizvajalci.

Kosi ribe s premajhno težo, vprašljivo "oljčno olje" ...

"Ob več pritožbah kupcev v Žapcu (veriga diskontnih trgovin z živili - op. a.), ki so kupili sardine znamke Parma Fish, v katerih so bili kosi sardele (?), včasih celo, kot kaže slika, premajhne teže in velikosti, ki jih domnevno "oljčno olje" sploh ne pokrije, smo se obrnili na proizvajalca za pojasnilo. Še posebej zato, ker Žabac meni, da je razlaga razlogov za takšne primere v pristojnosti proizvajalca, torej podjetja Parma Fish iz Stankovcev (pri Zadru).Vprašanja smo jim poslali pred šestimi dnevi. Sporočili so nam, da bodo odgovorili v najkrajšem možnem času. Tega niso storili. Zato objavljamo to zgodbo kot primer, kjer se morda ignorira odgovornost za pomanjkljiv izdelek in podcenjuje potrošnike. Obrnili smo se tudi na strokovnjaka za varnost in kakovost hrane, ki je dejal, da če bi on odločal, takšnemu izdelku ne bi dal pozitivne ocene, niti dovoljenja za prodajo," so zapisali.

"Manjka osnovni nadzor vsebine"

In kakšna je razlaga strokovnjaka? "Če je treba, bom ponovil stokrat: tu je manjkal osnovni nadzor vsebine konzerv, tako s strani ‘proizvajalca’, kdorkoli to že je, kot tudi trgovca, ki bi moral preveriti, kakšno ‘kramo’ kupuje in prodaja. Če kupiš blago pod ceno, ki ga boš nato prodajal pod tržno ceno za tovrsten izdelek, ni to že samo po sebi sumljivo? Po moji oceni je deklaracija sicer napisana v skladu z uredbo, a nekateri podatki kažejo, da vse morda ni točno. Na primer: navedeno mesto ulova ni na Hrvaškem, temveč nekje v trikotniku južne Italije, Malte in Španije. Tako mislim, a to je treba dokazati. Poleg tega je morda šlo za kupljeno blago nekega proizvajalca iz EU – denimo iz Italije (italijansko podjetje je lastnik) ali Španije, kjer so ribe morda bile vložene v konzerve in zapečatene, nato pa ponovno deklarirane na Hrvaškem. Že na prvi pogled je razvidno, da gre za neprimeren izdelek za uživanje, poleg tega pa tudi hranilne vrednosti na deklaraciji niso točne. Kakorkoli, veliko vprašanj, odgovora pa ni," komentira mag. Marijan Katalenić, strokovnjak za varnost in kakovost hrane.

Želite bujno zeleno trato? Dodajte ji eno sestavino iz vaše kuhinje

Dodali so še, da je italijansko podjetje Parma Fish lani prodalo svojo istoimensko hrvaško podružnico podjetju Alice SRL. Parma Fish d.o.o. se ukvarja s predelavo in konzerviranjem rib, rakov in školjk, zaposluje 65 delavcev, ter po podatkih Fine iz leta 2023 posluje z izgubo v višini 1,06 milijona evrov ob prihodkih v višini 4,37 milijona evrov. Očitno se zdaj že pri konzervah dogaja, da se zna zgoditi, da kupimo "mačka v žaklju," bi lahko rekli ob tem.

Ste v Hoferju kupili to priljubljeno živilo? Vrzite ga v smeti