Izvedelo se je, kakšno plačo imajo blagajničarke v Lidlu: kakšen se vam zdi ta znesek glede na delo, ki ga opravljajo?

21. 7. 2025, 20:00 | Uredništvo
Izvedelo se je, kakšno plačo imajo blagajničarke v Lidlu: kakšen se vam zdi ta znesek glede na delo, ki ga opravljajo? (foto: Aleksandra Saša Prelesnik)
Aleksandra Saša Prelesnik

Gre za poklic, ki ga zagotovo ni preprosto opravljati - še posebej v časih, ko se izdelki nenehno dražijo.


Blagajničarke so pogosto tarča slabe volje kupcev, ki se hudujejo nad cenami, pa tudi nad kakovostjo izdelkov. Saj veste, kako je - vedno se najde nekdo, ki bo svojo slabo voljo stresel na druge - in ljudje, ki delajo na blagajnah trgovin, so za marsikoga prava "tarča." Njihovo delo ni niti najmanj preprosto in lahko, saj pravzaprav gre za delo z ljudmi in denarjem hkrati. Lahko bi rekli, da to, kar počnejo, pogosto ni dovolj cenjeno in marsikoga zanima, kolikšna je njihova plača.

Tako so nemški mediji že pred časom naredili poizvedbo in trgovski diskont Lidl povprašali o tem, kakšna je plača njihovih zaposlenih. "Od 1. septembra 2024 vsem našim delavcem, ki jih zajemajo kolektivne pogodbe, izplačujemo začetno plačo najmanj 15 evrov bruto na uro," je pojasnil Lidlov predstavnik za medije kot odgovor na poizvedbe nemških medijev. Dobra novica je, da se ta ureditev uporablja tudi brez dokončane poklicne izobrazbe.

Dejanska urna postavka je odvisna od ustreznega področja kolektivnega dogovarjanja. Tako lahko v Lidlu maksimalna bruto urna postavka znaša do 19,47 evra, pišejo nemški mediji. Če upoštevate te številke za delovno mesto s polnim delovnim časom in povprečjem 21 delovnih dni, blagajnik v Lidlu prejme plačo od 2.520 do 3.270 evrov. To ne vključuje božičnice in regresa za letni dopust, tako da je lahko dejanski prihodek še višji.  

Zvezdnik bosonog po vročem Mljetu: "Moramo mu kupiti sandale"

Vsaj v Nemčiji je torej tako, da ne drži domneva, da imajo blagajničarke nizke prihodke. A treba je opozoriti, da je vsekakor mogoče, da so plače v drugih trgovskih verigah nižje. Naj dodamo, da v Nemčiji vsakdo, ki prejema bruto plačo v višini  1.195 evrov velja za osebo z nizkimi prihodki. A kam se s svojimi plačami uvrščajo v dohodkovne razrede? Se jih res šteje za osebe z nizkimi prihodki, kot mnogi vedno verjamejo?

Po novi plačni tabeli Ministrstva za finance se blagajniki v Lidlu, s plačami v razponu od 2.520 do 3.270 evrov, štejejo za osebe s srednjimi prihodki. Ker ta izračun ne vključuje regresa za dopust in božičnice, je mogoče, da bi se povzpeli še za eno stopničko višje na lestvici in bi jih Ministrstvo za finance obravnavalo kot delavce s povprečno plačo (s 3.314 evri bruto).

Povzeto po: Fenix Magazin

Sladkarije, ki so jih številni oboževali, a so nenadoma izginile s prodajnih polic – se jih spomnite?