Pol stoletja je minilo, odkar je ženska prvič osvojila najvišji vrh našega planeta. A za tem zgodovinskim dosežkom se skriva več kot le ime in datum.
Minilo je 50 let odkar je Japonka Junko Tabei kot prva ženska stopila na najvišjo goro sveta 8848 m visoki Mt. Everest. In prav letos po petih desetletjih naj bi se zvrstil 1000. ženski vzpon na goro, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Himalajska zbirka podatkov do maja 2025 razkriva 962 ženskih vzponov (870 žensk iz 85 držav) in 11.955 moških. Tabej je bila 39. človek na vrhu Mt. Everesta.
Ko je Tabei leta 1975 dosegla vrh Everesta, je bilo pred njo na vrhu 38 moških kolegov. Vzpon nikakor ni bil enostaven, saj je Japonka s svojo povsem žensko ekipo imela velike težave pri zbiranju sredstev za odpravo, pogosto so jo odpravili celo z izjavo, naj raje doma skrbi za svoje otroke.
"Moški omejujejo naše želje in ne želim biti omejena," je ob vrnitvi v svoje spomine zapisala Tabei in kot naslednji cilj označila K2. A sama je bila le znanilka sprememb dosežkov. Le 11 dni kasneje se je na vrh z druge strani povzpela Tibetanka Phantog.
Pred petimi desetletji je bil dosežek obeh omenjenih alpinistk izjemen podvig
Slovenski alpinisti denimo so vrh prvič dosegli štiri leta kasneje, ko sta Andrej Štremfelj in Nejc Zaplotnik 13. maja 1979 kot člana 25-članske takratne jugoslovanske odprave kot prva Slovenca stopila na najvišjo goro sveta. Dva dni pozneje sta vrh dosegla še Stane Belak in Hrvat Stipe Božić. Prva Slovenka na Mt. Everestu je bila leta 1990 Marija Štremfelj.
Največ alpinistk, ki so dosegle vrh Mt. Everesta, prihaja iz Nepala. Teh je 66 z 90 vzponi, v glavnem pa so se na vrh povzpele v vlogi šerp. Dawa Yangzum Sherpa, ki je plezala leta 2012, pa je trenutno edina ženska, certificirana nepalska vodnica, ki je leta 2018 prejela mednarodno diplomo.
"To je zahtevno področje, še toliko bolj, če ste dekle. Bili so ljudje, ki so rekli, da to ni dekliško delo, da ne bom dobila dela," je povedala za AFP. Pred njo je Pasang Lhamu leta 1993 postala prva Nepalka, ki je dosegla vrh Everesta. Žal se ni vrnila z gore, saj je ostala s kolegom, ki je trpel za višinsko boleznijo in oba sta umrla zaradi izčrpanosti.
View this post on Instagram
Postala je narodna junakinja in pohod iz baznega tabora na Everestu se danes začne z lokom, ki ji izkazuje spoštovanje. Njena naslednica Lhakpa Sherpa, druga Nepalka, ki je leta 2000 dosegla vrh, si je od takrat lastila ženski rekord po številu vzponov. Opravila jih je 10.
Naslednji mejnik je leta 1988 postavila Lydia Bradey iz Nove Zelandije, ki se je kot prva ženska na najvišjo goro sveta povzpela brez dodatnega kisika. Ker se je na vrh povzpela sama, so številni podvomili v podvig. Za nameček se je odločila za vzpon po drugi poti, kot ji je to predpisovalo uradno nepalsko dovoljenje, a kasneje so ji dosežek vendarle priznali. Dosežek podkrepi podatek, da se je na Mt. Everest doslej skupaj brez kisika povzpelo manj od odstotka vseh alpinistov.
Ženske so v petih desetletjih postale stalnica Mt. Everesta
Razlike med spoloma pa vseerno so. O najpomembnejši razliki med alpinisti in alpinistkami pje spregovorila tudi Nemka Billi Bierling, ki vodi bazo podatkov. "Ženske so pogosto bolje pripravljene in ko gre za tveganje na gori so kot kaže nekoliko bolj konzervativne," je povedala alpinistka, ki se je leta 2009 povzpela na Everest.
Ta pravi, da so alpinistke mnogo bolj preudarne od moških kolegov in da se v nevarnih razmerah razumsko odločijo, da ne bodo izsilile vzpona za vsako ceno. Zato je odstotek alpinist (66%), ki dosežejo vrh, nekaj nižji od kolegov alpinistov (75%).
Mnogo nižja pa je tudi smrtnost. V povprečju se ponesreči eden od 153 ženskih poskusov vzpona na vrh, pri moških eden od 70.
Tudi razmerje med alpinisti in alpinistkami, ki se odpravijo v Himalajo, se počasi popravlja. Zdaj že znaša 1:10. Bierlingova ocenjuje, da je eden od razlogov tudi boljši položaj žensk v družbi in boljše plače. Vzpon namreč stane med 45 in 200 tisoč dolarji.