Evropska komisija - kot poroča portal Bild - se zavzema za znatno zvišanje cen tobaka in tobačnih izdelkov, pa tudi e-cigaret.
Kaj se obeta kadilcem? Očitno nič dobrega. Evropska komisija pod vodstvom predsednice Ursule von der Leyen poziva k občutnemu zvišanju cen tobaka. Iz 196-stranskega dokumenta, ki ga je pridobil časnik Bild, je razvidno, da Bruselj poziva članice EU-ja, naj zvišajo trošarine na tobak. Zajezitev porabe tobaka naj bi bila dosežena "tudi z davčnimi ukrepi za zmanjšanje povpraševanja po tobaku", med drugim piše v dokumentu. Poleg tega bi lahko višje dajatve poslale "cenovni signal", da je kajenje dejansko škodljivo in da ga je treba v vseh pogledih omejiti.
Višje dake in cene tobačnih izdelkov naj bi bile dokazano najučinkovitejši posamezni ukrep, da se zmanjša skupna poraba tobaka ter spodbudi kadilce, da prenehajo s kajenjem ali pa da ga vsaj zmanjšajo.
Kakšni so konkretni predlogi?
Višina trošarine naj bi bila vezana na gospodarsko moč posamezne države članice EU (glede na indeks). Po navedbah Evropskega združenja davkoplačevalcev bi to za Nemčijo pomenilo 20-odstotno zvišanje tobačne trošarine, poroča Bild. „Pričakujemo 20-odstotno zvišanje cen cigaret. To je nujno treba ustaviti,“ opozarja predsednik združenja Michael Jäger.
Trenutno škatlica cigaret v povprečju stane 9 evrov (z davki vred). Če se tobak podraži za 20 %, bi se cena večje škatlice dvignila za približno 1 evro, pri manjših za 50 do 70 centov, ocenjujejo strokovnjaki. Nova direktiva naj bi veljala tudi za nove oblike tobačnih izdelkov (nikotinski vrečke, e-cigarete). Izvzeti pa naj bi ostali nadomestni izdelki za odvajanje od nikotina (npr. žvečilni gumiji kot Nicorette).
Osnutek naj bi bil sprejet že do sredine julija, medtem pa je tobačna industrija ogorčena. Predsednik panožnega združenja Michael von Foerster tako opozarja: "Varovanje zdravja ne sme postati izgovor za rušenje stabilnih davčnih modelov in uničenje malih in srednje velikih podjetij.“ Medtem pa Jaanus Pauts iz podjetja JTI (blagovne znamke Benson & Hedges, Camel) celo opozarja na razcvet črnega trga: "Množično zvišanje davkov je gospodarski program za organizirani kriminal."