16. 12. 2021, 12:02 | Vir: STA

November nadpovprečno topel in namočen ter podpovprečno osončen

Profimedia

V večjem delu Slovenije je bil november po podatkih agencije za okolje (Arso) nadpovprečno topel in namočen ter podpovprečno osončen. V decembru bo lahko slika drugačna. Kot so danes povedali za STA na Arsu, se nadpovprečnost padavin nadaljuje tudi ta mesec, predvsem zaradi sneženja v decembru.

Novembrske temperature so bile nadpovprečne v vsej Sloveniji, razen v pasu od osrednje Slovenije do severa Prekmurja, kjer so bile malenkost pod povprečjem, je Arso objavil na svoji spletni strani. Odklon temperature zraka od povprečja obdobja 1981-2010 je na državni ravni znašal 0,7 stopinje Celzija. Letošnji november je že deseti nadpovprečno topel november po vrsti, po velikosti temperaturnega odklona je bil na 24. mestu najtoplejših od leta 1961.

November je bil večinoma nadpovprečno namočen v severovzhodnih dveh tretjinah države z izjemo pasu ob meji s Hrvaško na severovzhodu, kjer je bila namočenost povprečna, tudi podpovprečna. Jugozahodna tretjina Slovenije je bila podpovprečno namočena. Kazalnik višine padavin na ravni države glede na referenčno obdobje 1981-2010 je bil okrog 112 odstotkov, kar uvršča november 2021 na 28. mesto najbolj namočenih po letu 1961.

Po kazalniku trajanja sončnega obsevanja je bil letošnji november podpovprečno osončen v osrednji Sloveniji in povprečno do nekoliko nadpovprečno osončen na severovzhodu in jugozahodu. Na državni ravni je kazalnik trajanja sončnega obsevanja glede na primerjalno obdobje 1981-2010 znašal 87 odstotkov, kar letošnji november uvršča med 27 najmanj osončenih po letu 1961.

Po mesečni statistiki temperature zraka in višine padavin Arsa je bil letošnji november na ravni države najbližji novembru 1967.

Temperature so sicer v decembru nižje in na Arsu so za STA povedali, da so v zadnjih 30 dneh padle pod dolgoletno povprečje. V Ljubljani za vsaj eno stopinjo Celzija, v Celju za 0,7 stopinje Celzija ter v Mariboru in Novem mestu za 0,5 stopinje Celzija.

Namočenost je bila zaradi decembrskega sneženja nadpovprečna po večini Slovenije, v Ljubljani so v zadnjih 30 dneh zabeležili 196 milimetrov padavin, kar je 83 milimetrov več od povprečja. Osončenost je bila v vzhodni Sloveniji nekoliko višja, v osrednji Sloveniji in na Primorskem pa nižja od povprečja. V Ljubljani je bilo v zadnjih 30 dneh osončenih le 36 ur v primerjavi s povprečjem, ki znaša 55 ur.

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del