Nobena skrivnost ni, da so se tudi pri nas izdelki za vsakdanjo rabo podražili, a ta primer je gospo dobesedno "pognal v luft."
Žal drži, da je obisk trgovine v zadnjem času postal velik strošek - za vse, še posebej za tiste, ki nimajo ravno velikih prihodkov. Zato je še kako razumljivo razburjenje gospe, ki živi od svoje trdo prislužene pokojnine. Ta ravno ni visoka, a doslej ji je zadostovala za njene potrebe in stroške. A opazila je nekaj, zaradi česar se je obrnila na nas. "Veste, imam majhna življenjska zadovoljstva. Mednje zagotovo spada kava. Doma si zjutraj rada privoščim kakšno skodelico, prav tako jo skuham, ko me obiščejo prijateljice. Zraven običajno postrežem piškote, ki jih sama spečem. Že lep čas jih namreč ne kupujem, saj jih lahko doma naredim oziroma spečem ceneje," nam je zaupala gospa.
A pred kratkim jo je še posebej "pogrelo" dejstvo, da se je kava - podražila. "Veste, imam rada eno znamko, to je barcaffe. Pijem jo že vrsto let, a zdaj ugotavljam, da si je kmalu več ne bom privoščila. Tako v Hoferju kot v Mercatorju 10 dekagramov omenjene kave stane 2,39 evra. Še nedavno je stala nekaj deset centov manj, in za takšne upokojence, kot sem jaz, to pač pomeni razliko v ceni. Verjamem, da je za marsikoga to neznaten drobiž, pa tudi vem, da trgovci niso krivi, da je tako," pove gospa. Svoje besede je podkrepila s fotografijo računa iz Hoferja, s katerega je jasno razvidna cena kave.
Malce smo pobrskali in ugotovili, da je cena za omenjeni izdelek enaka tudi v Mercatorjevi spletni trgovini. "In kaj mi preostane? Nič drugega kot to, da pač izberem cenejšo kavo, ki je prav tako na voljo v trgovinah. No, njen okus mi ne ustreza, a kaj lahko naredim ...," se je spraševala upokojenka. Žal je res tako, da se včasih moramo odpovedati nečemu, kar nam je pri srcu, pa tudi če je to tako banalna reč, kot je kava. A za marsikoga je to tisto življenjsko zadovoljstvo, ki popestri dan - in izboljša počutje.
Sicer pa smo že pred nekaj mesecih poročali o tem, da se obeta podražitev kave. V zadnjih letih se svetovni trg kave sooča z resnimi težavami, med slednje spadajo suše, nepredvidljive padavine in širjenje bolezni. Vse našteto pa uničuje plantaže ter ogroža prihodnost tega priljubljenega napitka, svarijo strokovnjaki. Tako Mackson Ng’ambi, izvršni direktor Mzuzu Coffee Cooperative iz Malavija, opozarja, da se nepravilni vremenski vzorci že odražajo na kakovosti zrn: "Ko dežja na začetku sezone ni, je cvetenje kave slabo – in to se dogaja vse pogosteje." Leta 2024 je kombinacija visokih temperatur in nenavadnih padavin povzročila opustošenje na plantažah, kar je privedlo do drastičnega dviga cen. Seveda se to odraža pri končnem uporabniku, kar povzroča skrbi, saj si številni začetka dneva ne predstavljajo brez tega napitka.
Cena kave poskočila za več kot 100 odstotkov
Po podatkih Euronewsa so se cene kave v zadnjem letu dvignile za kar 103 odstotke, kar je eden najvišjih skokov med prehrambnimi izdelki. Razlog? Podnebne spremembe, ki uničujejo pridelavo v Braziliji, Etiopiji in Vijetnamu, v državah, ki spadajo med največje proizvajalke kave. Kot poročajo tuji mediji, analitiki opozarjajo, da trend rasti cen še zdaleč ni končan. "Vse več pridelovalcev zapušča plantaže zaradi neizplačljivosti, tako da bo ponudba padala, cene pa še naraščale," so posvarili strokovnjaki.
Če se razmere ne izboljšajo, bi lahko kava postala razkošje, ki bo dostopno samo najbogatejšim. Patrick Watt iz organizacije Christian Aid poudarja, da je ključ v prilagajanju in podpori pridelovalcem: "Nujno je vlagati v odpornejše sorte kave in finančno pomagati malim proizvajalcem."
Če se politiki na svetovni ravni ne bodo odzvali dovolj hitro, se zna zgoditi, da kava morda že v nekaj letih postane prava redkost - in skodelica vašega najljubšega napitka bo imela povsem drugačen okus (če si ga boste sploh lahko privoščili). Lahko bi zaključili z besedami, ki niso prav nič obetavne: ljubitelji kave, pripravite se, skodelica vašega priljubljenega napitka vas bo morda v prihodnosti stala - preveč.