Čas počitnic je tudi čas poletnih šol, delavnic in seminarjev.
Fakultete ljubljanske univerze so tudi letos pripravile vsebinsko pester nabor, od učenja slovenščine, informatike, raziskovalnih taborov do glasbenih tečajev. Mlade bodo v nova znanja in v njim še neznani svet uvedli izkušeni mentorji. Večina poletnih šol se je že začela.
Tako se je že danes začela dvotedenska mladinska poletna šola slovenščine v organizaciji Centra za slovenščino kot drugi in tuji jezik pri oddelku za slovenistiko ljubljanske filozofske fakultete. Čez teden dni pa se bo na filozofski fakulteti začel 61. seminar slovenskega jezika, literature in kulture z naslovno temo Trst v slovenskem jeziku, literaturi in kulturi. Seminar bo potekal v Cukrarni, kjer pričakujejo 111 udeležencev iz 27 držav. Dvo- in tritedensko 44. Poletna šola slovenskega jezika, na kateri bo sodelovalo 110 udeležencev iz 35 držav, bodo prav tako odprli v ponedeljek.
Na fakulteti za računalništvo in informatiko v poletne počitnice tradicionalno vstopajo z računalniškimi delavnicami za otroke in mladino. Na že osemnajsti izvedbi poletne šole FRI, ki je svoja vrata odprla danes, do petka pričakujejo okoli 160 udeležencev na devetih delavnicah.
Od raziskovalnega tabora do spoznavanja sveta skozi igre
Prav tako je danes radovednim srednješolcem vrata odprla fakulteta za strojništvo. Na že tretjem petdnevnem poletnem raziskovalnem taboru Raziskuj in poganjaj prihodnost! sodeluje 25 dijakov iz 23 srednjih šol iz vse Slovenije. Vedoželjni dijaki so lahko izbirali med 11 interdisciplinarnimi delavnicami, kjer se bodo srečali s sodobnimi temami, od 3D modeliranja in naprav za pridobivanje pitne vode s pomočjo sončne energije do analize aerodinamičnosti ter sestavljanja letal.
Na fakulteti za družbene vede se je prav tako začela mednarodna poletna šola politične ekologije, ki jo organizirata okoljski organizaciji Focus in Umanotera v sodelovanju s fakulteto, Inštitutom za ekologijo, Eko-kolektivom in Časopisom za kritiko znanosti. Na petdnevni poletni šoli z naslovom Strategije za pravični zeleni prehod bo več kot 150 udeležencev iz Slovenije in tujine postavljalo kompleksna okoljska vprašanja v širši družbeni, ekonomski in politični kontekst.
Fakulteta sicer med 25. in 29. avgustom organizira tudi poletni seminar Magični krog - Spoznavajmo svet skozi igre na Počakovem pri Radečah. Udeleženci se bodo seznanili z družbenimi, epistemskimi in estetskimi vidiki iger. Seminar se bo tematsko osredotočil na idejo "magičnega kroga", ki jo je razvil nizozemski teoretik kulturoloških ved Johan Huizinga zlasti v delu Homo Ludens.
Tudi ekonomska fakulteta je danes odprla 11. poletno šolo kulturnega menedžmenta kot interdisciplinarni projekt ljubljanske univerze v okviru sveta za umetnost. Petdnevni program pod geslom Revitalizacija kulture - meje povezovanja in razlikovanja se osredotoča na program Evropske prestolnice kulture 2025 in primorskega slikarja Toneta Kralja.
V svetu naravoslovja, sobivanja z velikimi zvermi...
Biotehniška fakulteta je tudi letos odprla svoja vrata dijakom, ki jih zanima svet naravoslovja, naravne dediščine in sodobnih trajnostnih rešitev. Petdnevna poletna šola BioTehPoletje 2025 ponuja edinstveno priložnost za raziskovanje, ustvarjanje in nepozabna doživetja v naravi in laboratorijih. Šola je namenjena vsem dijakom, ki jih zanimajo naravoslovne vede, življenje v naravi, tehnologije prihodnosti in trajnostne rešitve. Program je zasnovan interaktivno - združuje delavnice, eksperimente in druženje z mentorji ter raziskovalci.
Fakulteta v okviru projekta ljubljanske univerze za trajnostni razvoj - Ultra organizira tudi poletno šolo o sobivanju z velikimi zvermi, ki bo potekala med 21. in 27. julijem v Pivki. Interdisciplinarni študentski tabor vključuje terensko delo, intervjuje s kmeti in spoznavanje ekologije zveri, udeležba pa je brezplačna.
Na fakulteti pa se bo 1. septembra začela petdnevna mednarodna poletna šola bioinformatike. Šola je namenjena dodiplomskim in podiplomskim študentom, mladim raziskovalcem ter vsem, ki želijo poglobiti svoje znanje s področja bioinformatike in analize genomskih podatkov. Program vključuje predavanja, praktične delavnice ter strokovno ekskurzijo s študentskimi predstavitvami.
Tudi umetniške akademije vabijo na dogodivščine
V času poletnih počitnic mlade k poletnim dogodivščinam vabijo tudi tri umetniške akademije. Akademija za likovno umetnost in oblikovanje tako vabi na nove dogodivščine z Ajkcem, drobnim pajkcem, ki otrokom že 25 let pomaga odkrivati skrivnosti umetnosti in konservatorstva. Tokrat bodo raziskovali obdobje baroka, njegove likovne značilnosti, tehnologijo nastajanja umetnin ter vzroke za njihovo propadanje. Enotedenska, tehnološko obarvana likovna delavnica za osnovnošolce z naslovom Ajkec in razpoka do baroka poteka do petka ter od 25. do 29. avgusta v prostorih akademije.
Akademija za glasbo med poletnimi počitnicami v avgustu ponuja večdnevne mojstrske tečaje za trobento (od 23. do 27. avgusta), za klavir (od 25. do 31. avgusta) in za tolkala (od 26. do 30. avgusta).
Pripravila Vlasta Ivić