Brezplačno delo, a vpliv je neprecenljiv – kaj se skriva za 85 milijoni evrov

10. 7. 2025, 22:30 | Vir: STA
Brezplačno delo, a vpliv je neprecenljiv – kaj se skriva za 85 milijoni evrov (foto: Profimedia)
Profimedia

Prostovoljci v Sloveniji so tudi v letu 2024 dokazali, da povezanost in solidarnost še vedno štejeta.

Vrednost organiziranega prostovoljskega dela v letu 2024 je ocenjena na 84.972.928 evrov, kar jasno odraža pomembno in nenadomestljivo vlogo prostovoljstva pri soustvarjanju družbene blaginje v Sloveniji, izhaja iz skupnega poročila o prostovoljstvu za leto 2024. Vlada se je z njim seznanila na današnji seji.

Poročilo o prostovoljskem delu je lani oddalo 2675 prostovoljskih organizacij in organizacij s prostovoljskim programom. Prostovoljcev je bilo lani skupno 203.786, skupaj pa so opravili 8.560.250 ur prostovoljskega dela. Največ prostovoljskih ur je bilo podobno kot v prejšnjih letih opravljenih v socialni dejavnosti. Prostovoljcev je bilo nekaj nad 3000 manj kot leto prej, vendar pa so opravili nekaj nad 488.100 prostovoljskih ur več, so navedli na uradu vlade za komuniciranje.

Ob tem poudarjajo, da poročilo zajema uradne podatke o organiziranem prostovoljskem delu

To pomeni, da vključuje le prostovoljsko dejavnost, ki poteka v okviru vpisanih prostovoljskih organizacij in javnih zavodov ter pri kateri posameznik opravi najmanj 24 ur prostovoljskega dela letno. V evidenco tako niso vključeni posamezniki ali aktivnosti, ki potekajo zunaj teh meril, denimo enkratne prostovoljske akcije ali delo v organizacijah, ki niso vpisane v uradni vpisnik.

Zgodba s srečnim koncem: po 12 dneh našli Nemko, ki se je izgubila v divjini

Glede na skupno poročilo ostaja prostovoljstvo v sodobni družbi, kjer se soočamo z vedno bolj kompleksnimi izzivi od socialne izključenosti in starajočega se prebivalstva do duševnega zdravja in podnebnih sprememb, ena najmočnejših oblik medčloveške povezanosti in družbene odgovornosti. Prostovoljske dejavnosti zajemajo širok spekter področij od socialne podpore, kulturnih in okoljskih pobud ter medgeneracijskega sodelovanja do izobraževanja, športa, civilne zaščite in reševanja ter skrbi za ranljive skupine.

V sklepni fazi je priprava prve samostojne strategije za razvoj prostovoljstva do leta 2030, ki bo pomenila celovit in usmerjen odgovor na potrebe in priložnosti v prostovoljskem sektorju. S pripravo tega dokumenta je vlada jasno izrazila zavedanje o ključni vlogi prostovoljstva pri razvoju vključujoče, solidarne in odporne družbe, področju pa je namenila posebno pozornost in strateški pomen, so zapisali v uradu vlade.

Ministrstvo za javno upravo v skladu z zakonom o prostovoljstvu na podlagi zbirnih podatkov Ajpesa vsako leto pripravi skupno poročilo o prostovoljstvu v Sloveniji za preteklo koledarsko leto in ga predložiti vladi v seznanitev.

Sramotno polni zabojniki smeti na vidnem mestu, prebivalec Ljubljane se sprašuje, kaj si bodo o vsem skupaj mislili turisti

Novo na Metroplay: Andrej Krajner: "Šport človeka nauči borbe, energije in žara!"