Taljenje ledu v Skalnem gorovju je razkrilo nekaj, kar ni pričakoval čisto nihče.
Taljenje alpskega ledu v Skalnem gorovju je razkrilo 5.900 let star gozd mehkega belega bora, poroča portal Indy100. Znanstveniki so med arheološkim raziskovanjem planote Beartooth v Wyomingu že pred časom odkrili več kot 30 dreves.
Novo odkrite sledi dreves so na nadmorski višini 3.100 metrov, kar je 180 metrov višje od današnje zgornje gozdne meje. Po besedah Cathy Whitlock z univerze Montana State to "odpira vpogled v nekdanje razmere na velikih nadmorskih višinah, saj danes na tej višini mehkega belega bora (Pinus albicaulis) ne najdemo – to pa zato, ker je bilo v tistem času, ko so drevesa rasla, podnebje toplejše."
Menijo, da so ta drevesa tam rasla med letoma 5950 in 5440 pred sedanjostjo, v obdobju, ko so se temperature postopoma zniževale. Da bi ugotovili starost in zgodovino gozda, so raziskovalci analizirali drevesne letnice in uporabili metodo datiranja z ogljikom.
Kaj je povzročilo to znižanje temperature?
Odgovor je v podatkih o ledenih jedrih iz Antarktike in Grenlandije, ki razkrivajo, da so stoletja trajajoči vulkanski izbruhi na severni polobli sprožali nastanek zračnih usedlin, ki so zmanjšale količino sončne svetlobe. Ko so temperature padale, so razmere postale prehladne za preživetje gozda
Po natančnejšem pregledu dreves so raziskovalci ugotovili, da so bila izjemno dobro ohranjena, kar nakazuje, da so bila kljub odmrtju zaščitena. Ledena površina se je povečala zaradi nižjih temperatur, padla drevesa so bila ujeta v ledu ter zaščitena pred vremenskimi vplivi za naslednjih 5.000 let.
Zakaj gozd vidimo šele zdaj?
Dvigovanje temperatur je povzročilo taljenje ledu, ki je razkrilo prej skrita drevesa. Ker naj bi se temperature v prihodnjih letih še naprej dvigovale, Whitlock opozarja, da se bo zgornja gozdna meja verjetno pomaknila višje. "To odkritje je bilo možno zaradi antropogenih podnebnih sprememb – zaradi naraščajočih temperatur zdaj vidimo območja, ki so bila tisočletja pokrita z ledom," je dodala. "Čeprav so tovrstna odkritja znanstveno zanimiva, so tudi žalosten opomnik, kako občutljivi so alpski ekosistemi na podnebne spremembe."
Kevin Anchukaitis z Univerze v Arizoni je poudaril, da je to odkritje pravzaprav dragocena časovna kapsula, ki nam omogoča razumevanje ne le o teh gorskih gozdovih izpred 6.000 let, ampak tudi o podnebnih pogojih, ki so jim omogočili obstoj. To ni prvo tovrstno odkritje iz ledu v Skalnem gorovju. Whitlockova je dejala, da so v preteklosti že našli drobce lesenih konic puščic in sulic. Ena ključna najdba je bila konica starejša od 10.000 let, kar, kot pravi Whitlock, dokazuje, da so ljudje lovili na visokih nadmorskih višinah že tisočletja.
Povzeto po: Indy100
Novo na Metroplay: Andrej Krajner: "Šport človeka nauči borbe, energije in žara!"