Očitno arheoloških presenečenj še zdaleč ni konec, bi lahko rekli ob tem odkritju, ki je naravnost zastrašujoče.
Arheologi so v vasi Wyskoć na zahodu Poljske odkrili dve megalitski grobnici, stari več kot 5500 let. Ta najdba je zelo dragocena, saj zgovorno priča o pogrebnih običajih in spretnostih ene najzgodnejših kmetijskih skupnosti v Evropi, poroča Archaeology News. Objekte, ki so jih odkrili, domačini pogosto imenujejo poljske piramide pa tudi grobnice velikanov, saj imajo monumentalno trikotno obliko. Grobnici so odkrili med rednimi terenskimi raziskavami, ki jih izvajajo strokovnjaki z Univerze Adama Mickiewicza v Poznanju.
Raziskave so temeljile na tehnologiji daljinskega zaznavanja, grobnice pa so bile potrjene s poznejšimi arheološkimi izkopavanji. To je šele drugo takšno odkritje na tem območju, kar daje najdbi veliko zgodovinsko vrednost. Grobnice so res velike, saj so dolge do 200 metrov, visoke okoli 4 metre, zgrajene v podolgovati trapezoidni obliki. Širši in višji del je obrnjen proti vzhodu, proti zahodu pa se ožijo. To kaže na možno simboliko in odlično razumevanje prostorske orientacije in astronomije.
Strukture so bile obrobljene z ogromnimi kamnitimi bloki, od katerih so nekateri tehtali tudi do 10 ton. Jasno je, da graditelji niso imeli sodobne opreme, a jim jih je uspelo prevažati s preprostimi metodami. Verjetno je šlo za sani in človeško moč. "Ljudje tisoče let potrebujejo kamen, zato so ga lomili in odnašali," je povedal Artur Golis, strokovnjak za varovanje narave in krajine iz Krajinskih parkov Velikopoljskega vojvodstva za Poljsko tiskovno agencijo (PAP) in dodal, da so zato ti objekti precej poškodovani.
Zadnje počivališče za pomembne člane skupnosti
Take velike grobnice so bile namenjene tistim članom družbe, ki so imeli višji status - običajno je šlo za poglavarje, svečenike, morda tudi šamane. Pokopali so jih položene na hrbet, z nogami proti vzhodu. Dodali so še različne stvari, keramiko, kamnite sekire, bakreni nakit ... To najdišče je sicer za zdaj zaprto za javnost. Ta odkritja so opomnik na to, da so bili naši predniki - tudi tisti iz kamene dobe - res organizirani in očitno je bila kultura spoštovanja do preminulih na visokem nivoju.