Odmeven poziv slovenskim poslancem in županom: če ste pravi 'frajerji', podpišite to zaobljubo!

9. 7. 2025, 10:45 | Uredništvo
Odmeven poziv slovenskim poslancem in županom: če ste pravi 'frajerji', podpišite to zaobljubo! (foto: Heroji.si)
Heroji.si

Zavod VOZIM z iniciativo Heroji furajo v pižamah poziva politike in župane k javni zavezi: brez alkohola in drog za volanom. Odgovornost za varnost na cestah se začne pri zgledih.

Zavod VOZIM danes začenja gverilsko akcijo v okviru iniciative Heroji furajo v pižamah. S to drzno in nekonvencionalno potezo pozivajo slovenske poslance, poslanke in lokalne odločevalce k podpisu zaobljube: "Heroji med odločevalci furajo brez alkohola in drog!

S to akcijo želijo poudariti, kako pomembno vlogo imajo odločevalci pri ustvarjanju varnejše družbe in zmanjševanju vožnje pod vplivom alkohola in drog. Podatki o alkoholu in drogah v prometu in prometnih nesrečah pod vplivom jasno kažejo, da je takojšnje ukrepanje nujno. Obenem se pobuda jasno izreka proti ponovni obravnavi sprememb zakona ZOPA, ki bi dovoljevale prodajo alkohola v šolskih prostorih izven časa pouka.

Kljub prizadevanjem naraščanje prometnih nesreč in voznikov pod vplivom

Kljub številnim opozorilom in prizadevanjem ključnih deležnikov, število prometnih nesreč in voženj pod vplivom alkohola in drog v Sloveniji še naprej narašča. Zadnji podatki so zaskrbljujoči in kažejo jasen petletni trend poslabševanja:

"Samo na Balkanu": avto ostal prašen, oče premočen (VIDEO)
  • Prometne nesreče v porastu: med letoma 2020 in 2024 se je skupno število prometnih nesreč povečalo za 34 %.
  • Vožnja pod vplivom: v istem obdobju je število nesreč, ki so jih povzročili vozniki pod vplivom alkohola ali drog, naraslo za 13 % (s 1.431 na 1.616).
  • Nesreče zaradi drog: porast za 25 % (s 63 na 79).
  • Nesreče zaradi alkohola: porast za 12 % (s 1.368 na 1.537).
  • Smrtne žrtve: vozniki pod vplivom povzročijo povprečno 8,7 % vseh nesreč, a so odgovorni za kar 37 % vseh smrtnih žrtev.
  • Hude telesne poškodbe: porast za 25 %, kar kaže na dolgotrajne posledice za posameznike in družbo.

Tudi v evropskem merilu ti podatki kažejo, da se Slovenija glede prometne varnosti ne premika v pravo smer. Pred nami je še veliko dela.

Po podatkih Infohuba Maribor, zavoda za medijsko pismenost, se tematika vožnje pod vplivom alkohola in drog med letoma 2013 in 2025 vse pogosteje pojavlja v medijih. V tem obdobju je bilo zabeleženih več kot 100.000 medijskih objav, ki omenjajo to problematiko, pri čemer se število objav iz leta v leto povečuje. Ta trend rasti – deloma zaradi večjega števila spremljanih medijev, predvsem pa zaradi resnosti in aktualnosti tematike – jasno kaže na vztrajnost teme v medijskem prostoru ter potrjuje nujnost njenega natančnega in dolgoročnega spremljanja.

Zaobljuba, ki rešuje življenja: kaj pričakujejo od odločevalcev?

Vsem odločevalcem bodo v podpis poslali zaobljubo, ki vsebuje jasne zaveze:

  • Nikoli ne bom sedel/a za volan pod vplivom.
  • S svojim zgledom bom spodbujal/a kulturo odgovorne vožnje.
  • V javnem prostoru se bom zavzemal/a za ničelno toleranco do vožnje pod vplivom.

S podpisom zaveze na naslovu https://heroji.si/prisega/ želijo pobudniki poudariti, da se spremembe začnejo pri vsakem posamezniku – še posebej pri tistih, ki imajo moč odločanja. Odločevalci lahko s svojim ravnanjem pomembno vplivajo na oblikovanje kulture odgovorne in trezne vožnje. Seznam podpisnikov bo javno objavljen, kar bo omogočilo spremljanje njihove zavezanosti.

Kako lahko Slovenija doseže evropski vrh v prometni varnosti?

V Zavodu VOZIM poudarjajo, da akcija ni zgolj simbolična: "Z akcijo 'Heroji furajo v pižamah' želimo spodbuditi vse odločevalce na nacionalni in lokalni ravni, da z dejanji in zgledom pokažejo svojo zavezanost k zmanjšanju alkohola in drog na cestah. Njihov podpis zaobljube naj bo dejanje spoštovanja do življenj, ki jih lahko rešimo."

  • Če želimo Slovenijo pripeljati v sam vrh EU pri zmanjševanju vožnje pod vplivom, morajo poslanci, župani in drugi lokalni odločevalci:
  • pokazati osebni zgled s podpisom zaobljube in spoštovanjem ničelne tolerance do alkohola in drog za volanom,
  • podpreti preventivne programe, kampanje in izobraževanja, zlasti med mladimi,
  • podpirati strožji nadzor in ustrezne sankcije,
  • ter spodbujati možnosti varnega prevoza, kot so javni prevoz, taksiji ali dogovorjeni vozniki.

Oster NE alkoholu v šolskih prostorih

Akcija sovpada z novo obravnavo predloga spremembe zakona ZOPA, ki bi dovolil prodajo alkohola v šolskih prostorih izven časa pouka. Zavod VOZIM temu ostro nasprotuje, saj bi to ogrozilo javno zdravje, normaliziralo pitje med mladimi in spodkopalo prizadevanja za odgovorno okolje. Nasprotovanju predlogu pa se pridružujejo tudi organizacije zbrane znotraj Slovenskega združenja za kronične in nenalezljive bolezni (PKNB).

Predlog, že zavrnjen februarja, se vrača z enako vsebino – dovolil bi točenje alkohola v šolah med dogodki, kot so maturantski plesi ali koncerti, če v tistem času ne poteka pouk. Ministrstvo za zdravje skupaj z nevladnimi organizacijami poudarja, da bi takšna sprememba poslala nevarno družbeno sporočilo in je v nasprotju z evropskimi priporočili ter cilji javnega zdravja.

Zato Zavod VOZIM poziva vse poslance, župane in druge odločevalce: "Podpišite zaobljubo in pokažite, da vam je mar za prihodnje generacije. Bodite heroji, ki rešujejo življenja!"

O iniciativi "Heroji furajo v pižamah": Iniciativa "Heroji furajo v pižamah" je kampanja, ki se že 8 let zavzema za zmanjšanje vožnje pod vplivom alkohola in drog. S kreativnimi in neposrednimi akcijami ozaveščajo javnost o nevarnostih neodgovorne vožnje in spodbujajo posameznike k sprejemanju odgovornih odločitev. V mednarodno nagrajen celostni preventivni model je bilo do sedaj vključenih že 25 občin, kjer je sodelovalo preko 11.000 mladih in preko 300 lokalnimi odločevalcev. Verjamejo, da je vsak posameznik, če se odloči, da ne bo vozil pod vplivom, in da je najvarnejša pot domov tista, ki se začne s pametno odločitvijo.

Turisti skoraj v en glas: "To je najlepše mesto na slovenski obali in daleč naokrog!"