Američan leto dni po selitvi v Slovenijo razkril največje razlike z življenjem v ZDA

1. 2. 2026, 08:00 | Ma.Po.
Američan leto dni po selitvi v Slovenijo razkril največje razlike z življenjem v ZDA (foto: Youtube/posnetek zaslona)
Youtube/posnetek zaslona

Ameriški popotnik Aaron Arnold je svoje enoletno bivanje v Sloveniji povzel s še enim videoposnetkom o življenju pri nas. Kaj je povedal tokrat?

Aaron Arnold je v tokratnem Youtube videu za svoj kanal Življenje z Aaronom Arnoldom delil nekatere največje kulturne razlike med Slovenijo in ZDA. Kot v prejšnjih videih, je o svoji izkušnji pri nas spet spregovoril v zelo pozitivnem tonu. O Slovencih je navdušeno ponavljal, da smo prijazni in zelo gostoljubni ljudje, pripravljeni pomagati drugemu človeku.

Nad Slovenijo, ki jo je že precej prepotoval, je Aaron neizmerno očaran in vesel, da si jo je izbral za selitev. "Pozanimal sem se o več kot sto mestih in naredil izbor petih najljubših, in sicer Beograd, Dunaj, Budimpešta, Zagreb in Ljubljana. Obiskal sem vseh pet in Ljubljana mi je bila najbolj všeč," je o svoji odločitvi za študij v slovenski prestolnici predhodno povedal.

Zaročil se je s Slovenko 

"Minilo je eno leto, odkar sem se preselil v Ljubljano. Videl sem toliko čudovitih krajev, spoznal toliko čudovitih ljudi in izkusil pravo življenje v Sloveniji," je dejal v novem videu. "Moje življenje se je od selitve v Slovenijo dramatično spremenilo in zahvaliti se moram toliko ljudem. Še posebej Petri, ki je absolutno neverjetna. Slovenija naju je združila in to bo vedno nekaj posebnega," je delil s sledilci.

Prizor iz Makarske nasmejal Dalmatince: bolj primerno za Antaktirko kot Jadran
 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 𝐩𝐞𝐭𝐫𝐚 (@petrablagsic)

"Ni bilo vedno sonce in mavrica, a lahko iskreno rečem, da sem se po prvem letu v Sloveniji spremenil in sem v toliko pogledih boljši kot takrat, ko sem prišel. Če razmišljate o selitvi v Slovenijo, to storite," je v novem videu povedal Američan.

Denar tu ni vse

Med sprehodom po Ljubljani je naštel nekatere največje razlike, ki jih je opazil med Američani in Slovenci. Med njimi so bile družinske vrednote. "V Sloveniji ima družina zelo pomembno vlogo, življenje pa ni osredotočeno zgolj na delo," je dejal Aaron.

"Slovenci ne živijo zato, da bi delali, ampak delajo zato, da bi živeli."

V ZDA je po njegovih besedah delo na prvem mestu, in to ves čas. "V Sloveniji ljudje s službo zaključijo okoli štirih ali petih popoldne ter si vzamejo čas za sprehode, druženje in uživanje v vsakdanu."

Posebej ga je navdušilo ravnovesje med delom in zasebnim oziroma družinskim življenjem. To ravnovesje je v Sloveniji po njegovem mnenju odlično, medtem ko je v ZDA skoraj vse podrejeno karieri in službenim obveznostim.

Američan leto dni po selitvi v Slovenijo razkril največje razlike z življenjem v ZDA
Bobo

Opozoril je tudi na drugačen odnos do denarja in uspeha: "Slovenci sicer stremijo k karieri, vendar niso tako močno usmerjeni v zaslužek in podjetništvo kot Američani, kjer je poudarek na denarju in nenehni borbi za dobiček. V ZDA je pomembno iztisniti vsak cent," pravi mladenič, hkrati pa dodaja, da so Američani večji zapravljivci. Slovenci so po njegovem mnenju finančno precej bolj preudarni.

Slovenci si znamo "vzeti čas"

Velika razlika je, kot pravi, tudi življenjski tempo. Slovenijo opisuje kot mirno in ležerno. "Ljudje se sprehajajo počasi, gredo na tržnico, se pogovarjajo, kupujejo rože in pijejo kavo uro ali dve." V ZDA je življenje bistveno hitrejše, zato se je moral po selitvi v Slovenijo zavestno "odučiti" hitrega tempa in se naučiti bolj umirjenega načina življenja. Meni tudi, da k temu pripomore majhnost Ljubljane, ki je počasnejša v primerjavi z drugimi evropskimi mesti.

Kot zanimivo razliko je izpostavil še način oblikovanja cen. V Sloveniji je cena izdelka ali storitve končna in brez dodatnega davka, ki bi se prištel šele na blagajni, kot je to običajno v ZDA. "Če v restavraciji piše, da kosilo stane 15 evrov, toliko tudi plačaš. To se mi zdi pošteno in fer, ne počutiš se izigranega," je dodal.

Američan na pustovanju na Ptuju doživel neverjetno izkušnjo