Izkustvena kletka: trpljenje, ki ga doživljajo kokoši, lahko zdaj izkusite na svoji koži

3. 7. 2025, 10:39 | R. K.
Izkustvena kletka: trpljenje, ki ga doživljajo kokoši, lahko zdaj izkusite na svoji koži (foto: Društvo AETP)
Društvo AETP

V društvu, ki se bori za ukinitev baterijske reje, so pripravili prav poseben projekt.

V društvu AETP, ki se zavzema za uvajanje transparentnosti v slovensko živinorejo in z njo povezano industrijo, so v času, ko na odboru za kmetijstvo obravnavajo novelo zakona o zaščiti živali, ki vsebuje tudi prepoved baterijske reje, pripravili posebno izkustveno kletko, s pomočjo katere se lahko vsakdo za trenutek vživi v grozljiv vsakdan kokoši nesnic.

13 oseb v majhnem in utesnjenem prostoru

K obisku izkustvene kletke, ki stoji pred Moderno galerijo, so povabili tudi državljane kot politike, želijo pa si, da bi zakonodajalci in volivci na na lastni koži občutili vsaj droben košček vsakdana rejnih živali. Od zakonodajalcev pričakujejo, da bodo odločitve sprejeli na podlagi empatije, od ljudi pa, da se aktivirajo in poslancem pošljejo elektronska sporočila, v katerih zahtevajo prepoved krute reje v kletkah. 

Izkustvena kletka je zgrajena po meri povprečnega človeka, tla imitirajo žično podlago, v notranjosti je temno in utesnjujoče. V sredo so jo obiskali tudi trije poslanci, in sicer Tatjana Greif iz Levice, Tomaž Lah iz Gibanja Svoboda in Meira Hot iz SD. Prišla pa je pa tudi ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić.

Iz avtomobila posnel nenavaden prizor: to je mogoče samo v Dalmaciji

 

Društvo AETP
Tomaž Lah, Meira Hot in Tatjana Greif pred izkustveno kletko.
Društvo AETP

Za kar se da realistično izkušnjo so se obiskovalci, ki imajo v Sloveniji možnost odločanja, v notranjost izkustvene kletke podali skupaj s prostovoljci. V majhnem in utesnjenem prostoru je bilo tako 13 oseb, kar je po navedbah društva primerljivo s kokošmi v baterijski reji.

Lah v zadnjih tednih prejel tisoč pisem državljanov

Ministrica Mateja Čalušić je ob tem povedala, da je takšno življenje nesprejemljivo in utrdila svoje prepričanje, da je baterijska reja nesprejemljiva. Poslanka Tatjana Greif, ki pravi, da slabo prenaša majhne in temne prostore, in je zato raje ostala zunaj, pa je zatrdila: "Če bi se rodila kot kokoš v kletki, bi umrla od žalosti." Poudarila je, da gre za nehuman način reje, ki si ga kokoši ne zaslužijo.

Društvo AETP
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić.
Društvo AETP

Poslanec Tomaž Lah je idejo izkustvene kletke, v katero lahko ljudje pridejo in začutijo vsakdan trpečih kokoši, pohvalili. "Pričakoval sem, da ne more biti dobro, ko si tako natlačen," je dejal in dodal, da se tega zavedajo tudi ljudje. "V zadnjih tednih sem od državljanov prejel blizu tisoč pisem," je razkril. Dejal je, da verjame, da bo zakon sprejet, saj ga podpirajo tudi koalicijski poslanci na odboru za kmetijstvo.

Meira Hot: pogosto smo bolj čuteči do svojega avtomobila

Poslanko Meiro Hot je izkušnja spravila v jok. "Nisem pričakovala česa takega. Ko si notri, si stisnjen, ne moreš se obrniti. In če poznaš naravno vedenje kokoši, je to grozljivo. Čeprav so živali čuteča bitja, pa smo ljudje pogosto bolj čuteči do svojega avtomobila," je komentirala svojo izkušnjo. 

V izkustveno kletko je mogoče vstopiti še do petka med 9. in 13. uro ter med 16. in 19. uro. Pobuda za prepoved kletk za kokoši sicer v javnosti uživa visoko podporo. Podpisalo jo je že okrog 30.000 oseb, ljudje so poslancem poslali na tisoče pisem. Kljub temu pa v društvu ne nameravajo popustiti, saj "nas do zmage za kokoši čaka še nekaj korakov".

Znane Slovenke in Slovenci pretreseni in v solzah: "To se dejansko dogaja v Sloveniji?!"