Nekateri smrad opisujejo kot žarko maslo, drugi so manj politično korektni: pravijo, da gre za mešanico iztrebkov in bruhanja.
Ginko je eno najstarejših vrst drevesa na svetu. Drevo je sploh jeseni, ko se odene v rumenkaste barve, izjemno lepo na pogled, vendar pa ima manjšo težavico: ženska drevesa jeseni obrodijo plodove, ki izjemno smrdijo.
Nekateri ta smrad opisujejo kot žarko maslo, drugi so manj politično korektni: pravijo, da gre za mešanico iztrebkov in bruhanja.
Ženskih dreves zato v urbana okolja praviloma ne sadijo (ženski ginko je denimo dolga leta stal pred osnovno šolo Majde Vrhovnik v centru Ljubljane, kjer je jeseni grenil prihod v šolo šolarjem in njihovim staršem, a so ga pred nekaj leti posekali) – vendar pa je očitno šlo nekaj narobe v Mostah, v bližini ulice Goce Delčeva.
Na spletni servis Pobude meščanov se je namreč obrnila obupana stanovalka, ki prosi za odstranitev ženskih primerkov ginkov iz drevoreda na njihovi ulici.
" Pristojne službe smo že v času sajenja opozorili, da so ženska drevesa neprimerna za urbana okolja, ker jeseni obrodijo plodove, ki zaradi visoke vsebnosti maslene kisline izjemno smrdijo. Takrat smo dobili zagotovilo, da se sadijo izključno moški primerki. Po petnajstih letih je jasno, da le niso vedeli, kaj so počeli (ali pa so prostodušno lagali), saj je dobra tretjina (14) dreves ženskega spola," je zapisala.
Morda vas zanima tudi:
- Neolikani turisti? Ljubljančani zgroženi nad tujci, ki se požvižgajo na vse
- Ljubljančani opozarjajo občino: "To vsak dan gledajo turisti, ki si mislijo svoje"
Drevesa, ki spremenijo spol
Na mestni občini zatrjujejo, da so bila drevesa nabavljena kot moška. Vendar pa imajo drevesa ginko posebnost: v določenih pogojih lahko kasneje spremenijo spol. To pomeni, da moška drevesa razvijejo ženske cvetove in obratno.
Najpogosteje se to zgodi pri starejših drevesih ali kot odziv na okoljske dejavnike, kot so poškodbe, stres, spremembe v hormonih rastline ali razmere v tleh.
"Trenutno zamenjava dreves ni v planu. Proučevali smo možnost odstranitve dreves in zamenjavo dreves. Glede na to, da gre za drevesa s sicer motečimi plodovi, a nenevarna, ki vseeno opravljajo svojo primarno funkcijo v prostoru, smo se odločili, da drevesa trenutno ohranimo," so sporočili.
Obljubljajo pa, da bodo v primeru, da se bodo plodovi pojavljali vsako leto in v vedno večjem obsegu, ponovno proučili možnost zamenjave dreves, v času odpadanja plodov pa bodo skušali te bolj pogosto odstranjevati.