Zadevo obravnava Inšpektorat ministrstva za notranje zadeve.
Eno uro pred zaprtjem volišč na nedeljskem referendumu, ki se je nanašal na zakonski predlog o dodatkih k pokojninam za umetnike z izjemnimi dosežki, se je predsednik SDS Janez Janša na družbenih omrežjih oglasil s posnetkom, v katerem je volilce pozval k udeležbi na glasovanju. Kot poroča N1, je zaradi te objave inšpektorat za notranje zadeve prejel prijavo o možni kršitvi volilnega molka.
Ni popuščanja ✌️🇸🇮 pic.twitter.com/3rlXZNo68Q
— Janez Janša (@JJansaSDS) May 11, 2025
Uro pred zaprtjem volišč nagovoril volivce
Volilni molk se je začel v soboto ob polnoči in je trajal do zaprtja volišč v nedeljo ob 19. uri. V tem času je bilo vsakršno politično nagovarjanje prepovedano, vključno z vsemi oblikami pozivanja na volišča, ki bi lahko vplivale na odločitev volilcev. Janša je okoli 17.45 objavil video, v katerem je dejal, da lahko ljudje odločajo le še dobro uro, nato pa bodo odločali "tisti, ki Slovenijo vodijo v napačno smer". Pozval jih je, naj se odpravijo na volišča in o tem obvestijo tudi svoje prijatelje.
Inšpektorat za notranje zadeve je sporočil, da postopek teče v okviru njihovih pristojnosti in da bodo preverili, ali Janševa objava pomeni kršitev volilnega molka. Za takšno kršitev zakon predvideva denarne kazni - za posameznike od 150 do 250 evrov, za odgovorne osebe v pravnih osebah do 600 evrov, za organizatorje kampanj pa lahko kazen znaša tudi do 3.000 evrov.
Skupno 57 prijav o domnevnih kršitvah
Predstavniki SDS zavračajo očitke in vztrajajo, da Janša ni pozival k podpori ali zavrnitvi zakona, temveč zgolj k udeležbi na referendumu. Poslanec SDS Andrej Hoivik je dejal, da je takšen poziv "modra odločitev za kogarkoli", ne glede na to, kako posameznik glasuje. Inšpektorat se ni želel opredeliti, ali že samo pozivanje k udeležbi lahko pomeni kršitev, saj delujejo izključno kot prekrškovni organ in ni v njihovi pristojnosti razlagati zakonodaje.
Med volilnim molkom je ministrstvo za notranje zadeve sicer prejelo skupno 57 prijav o domnevnih kršitvah. 45 izmed teh se po njihovih ugotovitvah nanaša na zadeve, ki so že v obravnavi ali pa niso povezane s kršitvami volilnega molka. Na podlagi prejetih obvestil tako obravnavajo 12 zadev, za katere obstaja utemeljen sum, da je prišlo do kršitve volilnega molka. Osem prijav se nanaša na objave na družbenih omrežjih, poroča N1.