Ko je bila zadeva najbolj vroča, so bili številni takšni, ki so jo označili za civilizacijsko sramoto in grožnjo sem živim bitjem.
Ministrstvo za obrambo je objavilo javno naročilo za odstranitev rezilne žice na mejnih območjih. Gre za odstranitev rezilne žice na meji s Hrvaško v okvirni skupni dolžini do 50 kilometrov. V prvi fazi je načrtovana odstranitev 15 kilometrov ograje. Rok za oddajo ponudb je 2. junij do 10. ure, med pogoji je zahtevana tudi garancija ponudnika.
Ponudniki lahko morebitna vprašanja v zvezi s ponudbo na ministrstvo posredujejo do 22. maja. Ponudniki morajo ponudbe predložiti v informacijski sistem e-JN, rok za oddajo pa je 2. junij, ko bodo na ministrstvu ponudbe tudi odprli.
Ponudba, skupaj s ponudbeno dokumentacijo, mora veljati 90 dni od datuma določenega za oddajo ponudbe, kar ponudnik potrdi z oddajo ponudbe. Izbrani ponudnik je dolžan bančno garancijo ali kavcijsko zavarovanje pri zavarovalnici naročniku predložiti najkasneje v roku 20 dni od sklenitve pogodbe, in sicer v višini pet odstotkov pogodbene vrednosti.
Pogodbena dela se bodo začela izvajati po posameznih odsekih po uvedbi izvajalca v delo. Izvajalec pa mora vsa dela po pogodbi izvesti najpozneje do 20. novembra letos. Ministrstvo bo izbralo ekonomsko najugodnejšega ponudnika za celotno naročilo, in sicer na podlagi merila najnižje cene, še izhaja iz razpisne dokumentacije.
Slovenija je na takratni zunanji meji s Hrvaško v preteklih letih postavila nekaj več kot 144,8 kilometra panelne ograje in nekaj več kot 51,1 kilometra rezilne žice. Odstranitve ograje in rezilne žice - oboje je med številnimi Slovenci poskrbelo za gnev, jezo in vidno nezadovoljstvo, nekateri so celo protestirali in vse skupaj označili za "eno največjih slovenskih sramot" - je obljubila vlada Roberta Goloba.