2. 2. 2023, 18:44 | Vir: STA

Bodo zavetišča za zapuščene živali uresničila grožnjo o zapiranju?

Srdjan Živulovič/Bobo

Višina dnevne oskrbnine, ki naj bi jo za pse in mačke namenila država, še naprej buri duhove. 

Zavetišča za zapuščene živali po Sloveniji so nezadovoljna s predlogom pravilnika dnevne oskrbe psov in mačk, ki za prispevek države za hrano mačk predlaga do 40 centov, za pse pa do dva evra na dan. Nad takšnim predlogom so ogorčeni, nekatera razmišljajo tudi o zapiranju. Na kmetijskem ministrstvu so povedali, da bodo dejanske cene dnevne oskrbe jasne po zaključku javne razprave glede omenjenega pravilnika. V koprskem Obalnem zavetišču za zapuščene živali in v zavetišču Horjul odgovarjajo, da je kmetijsko ministrstvo predlog pravilnika pripravilo brez posvetovanja z njimi. 

V Kopru upajo na pozitivne spremembe

V koprskem Obalnem zavetišču pričakujejo, da bo med javno razpravo vendarle prišlo do občutnejših sprememb na bolje, predvsem pri višini dodeljenih sredstev. Menijo tudi, da je predlog nujno potreben večjih dodelav.

Bobo

"Znižanje sredstev za oskrbo živali za nas pomeni dodaten finančni izpad pri poslovanju zavetišča. Že sedaj pa komaj shajamo s sredstvi, ki nam jih namenijo štiri obalne občine Koper, Izola, Piran in Ankaran. Kot obstoječi upravljavec Obalnega zavetišča za zapuščene živali, bomo morali temeljito premisliti o prijavi na naslednje pozive za upravljavca, če bodo predlagani pogoji sprejeti," so dejali.

Zavetišče Horjul: "Ne vemo, če se to izide"

Pri njih pravijo, da bi bilo zdržno plačevanje po ceniku, ki ga imajo zavetišča, vse ostalo vodi v še več prosjačenja za donacije. Ali se to izide ali ne, je nemogoče napovedati, so povedali v Horjulu. Navedli so tudi, da predlog pravilnika določa merila za izračun stroškov dnevne oskrbe za pse in mačke, ki se plačujejo za živali po 120 dneh bivanja v zavetišču. 

Srdjan Živulovič/Bobo

V pravilniku so določene tudi začasne cene hrane in vode do potrditve cen dnevne oskrbe. Začasne cene so zaradi spodbujanja hitrega sprejema cenika nižje od normativov in veljajo samo do potrditve cenika, ki ga predlagajo zavetišča, s strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Ministrstvo pravi, da se lahko financirajo tudi od drugod

Ceniki, ki so bili začasno sprejeti do sprejetja pravilnika in na podlagi katerih se trenutno krijejo stroški oskrbe živali, se od zavetišča do zavetišča razlikujejo. Višina oskrbe se giblje od osem do 20,16 evra za psa na dan in od 4,60 do 10 evrov za mačko na dan. To pomeni, da lahko na primer za oskrbo večjega psa zavetišče mesečno dobi več kot 600 evrov povračila, so dejali na ministrstvu.

Žiga Živulovič/Bobo

Poudarili so tudi, da se zavetišča financirajo iz različnih virov. Največji del predstavljajo javna sredstva iz občinskih proračunov, društva, ki delujejo v javnem interesu, se lahko financirajo tudi iz državnega proračuna. Ob tem minsitrstvo navaja, da imajo vsa zavetišča po zakonu o zaščiti živali možnost pridobivati sredstva z raznimi dodatnimi aktivnostmi za zbiranje sponzorskih sredstev in donacij. Omenili so tudi pretekle kritike na račun ustvarjanja dobička zavetišč.

"Ministrstvo izčrpava zavetišča"

Za poslansko skupino SD je nedopustno, da se varčuje na nebogljenih živali. Kot je povedala poslanka Meira Hot, so učinki novega pravilnika o merilih za določitev stroškov dnevne oskrbe psov in mačk "v posmeh in sramoto in že razkrivajo, ne samo pomanjkljivosti, ampak nevzdržnost stanja, s katerim se soočajo zavetišča."

"Določen kriterij je bistveno prenizek in ne zadošča pokritja dnevnega stroška zavetišč, ki ga imajo z oskrbo živali, še več, ne zadošča niti za hrano, kaj šele za ostale stroške."

"Določen kriterij je bistveno prenizek in ne zadošča pokritja dnevnega stroška zavetišč, ki ga imajo z oskrbo živali, še več, ne zadošča niti za hrano, kaj šele za ostale stroške."

Borut Živulović/Bobo

Kmetijsko ministrstvo po mnenju poslanske skupine nadaljuje s prakso izčrpavanja zavetišč, s čimer onemogoča zagotavljanje zaščite in dobrobiti zapuščenih živali. Zato vztrajajo z razdelitvijo stroškov, ki so jih predlagali v zakonu za zaščito živali, s čimer pa se ne strinja kmetijska ministrica Irena Šinko.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord