Goljufi očitno posegajo po vse nizkotnejših taktikah, da bi ljudem ukradli denar.
Društvo Viljem Julijan opozarja na domnveno lažno humanitarno akcijo, ki se je pred nekaj dnevi pojavila na družbenem omrežju Facebook. Izpostavili so stran z imenom Lara še vedno sanja, kjer je objavljena zgodba o štiriletni deklici Lari, ki naj bi imela agresivnega raka hrbtenice ATRT in nujno potrebuje sredstva za zdravljenje v Houstonu v ZDA, in poudarili, da gre najverjetneje za prevaro iz tujine.
Opozarjajo na previdnost pri nakazovanju donacij
"To je prvič, da smo v Sloveniji naleteli na takšno najverjetneje goljufivo FB stran, kjer sumimo, da se za pridobitev denarja zlorablja domnevna zgodba otroka s hudo boleznijo, za katerega se zbirajo donacije za zdravljenje," je ob tem povedal predsednik društva dr. Nejc Jelen.
Dodal je, da so v njihovem društvu "zgroženi in ogorčeni, da je možno kaj tako podlega in nizkotnega", in želijo ljudi opozoriti, naj bodo previdni pri nakazovanju donacij. Še posebej pa naj bodo previdni, če gre za tuje spletne platforme in zbiranja, kjer ne sodeluje slovensko društvo, oziroma ni mogoče preveriti resničnosti zgodbe, so poudarili.
Da gre za goljufivo stran, so v društvu posumili, ko so ugotovili, da za objavami ne stoji nobeno slovensko humanitarno društvo, temveč objave vsebujejo samo povezavo do neznane tuje organizacije go.saintraphaelcharity.com/larae, kjer lahko ljudje preko spletne platforme namenijo donacijo.
Ob "donaciji" zahtevajo vse podatke bančne kartice
Ob tem so kot zelo sumljivo in tvegano izpostavili tudi dejstvo, da je potrebno pri namenitvi donacije v spletni obrazec vnesti vse podatke bančne kartice, vključno z varnostno kodo kartice. V društvu želeli s Facebook stranjo vzpostaviti stik, a na sporočila niso odgovorili. Obenem v nobeni objavi ni bilo navedenih nobenih osebnih podatkov o starših deklice in z nimi ni bilo mogoče stopiti v stik.
Prav tako se jim je zdelo sumljivo, da zgodbe o deklici Lari ni objavil noben slovenski medij, prav tako pa resničnosti zgodbe ni bilo mogoče nikjer preveriti. Opozorili so tudi, da ljudje, ki upravljajo s spletno stranjo, brišejo komentarje - "predvsem tiste, ki opozarjajo, da gre verjetno za prevaro."
V društvu so ugotovili tudi, da je bila spletna stran te tuje organizacije registrirana šele novembra 2024. Enaka objava, ki poziva k zbiranju donacij za Laro obstaja tudi v španskem jeziku. Tisti, ki upravljajo s to spletno stranjo ob tem promovirajo in plačujejo video oglase, da bi dosegli čim več Slovencev. "To pomeni, da te FB strani niso ustvarili v Sloveniji, ampak je bila najverjetneje ustvarjena v tujini in verjetno za njo stojijo kibernetski goljufi."
Objave na Facebook strani imajo že več kot tisoč delitev
Domnevne prevarante so v društvu Viljem Julijan že prijavili na nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CERT. Vse ljudi, ki so morebiti dali donacijo na tej strani, hkrati pozivajo, naj tudi sami podajo prijavo na SI-CERT. Koliko Slovencev je namenilo donacijo za Laro preko te spletne platforme, v društvu ne vedo, a poudarjajo, da imajo pa objave na Facebook strani že več kot tisoč delitev, kar pomeni, da je objave videlo zelo veliko ljudi.
"Žal se je očitno začelo dogajati tudi to, da so kibernetski goljufi za svoje spletne prevare začeli zlorabljati zgodbe otrok s težkimi ali smrtonosnimi boleznimi. Zato je pomembno, da smo ljudje osveščeni o možnostih spletnih prevar in da znamo prepoznati prave zgodbe in lažnih. Še posebej je potrebno paziti, če pri zbiranju ne sodeluje nobeno slovensko društvo, ampak zbiranje poteka preko tujih spletnih platform, prav tako je opozorilni znak to, da zgodba ni objavljena v nobenem slovenskem mediju," je še dejal predsednik društva Jelen.