Resnica ali mit: Slovenci postavljajo ljudske reke pod lupo

11. 7. 2025, 06:30 | Vir: STA
Resnica ali mit: Slovenci postavljajo ljudske reke pod lupo (foto: Zavod Strašno hudi)
Zavod Strašno hudi

Ste se kdaj vprašali, ali res drži vsaka modrost, ki se prenaša iz roda v rod, ali pa vsak nasvet, ki ga zasledimo na spletu?

Zavod Strašno hudi začenja projekt, ki bo preverjal resničnost ljudskih rekov in sodobnih spletnih nasvetov. Občani lahko do konca poletja v mestnih knjižnicah v Ljubljani in Kranju ali na spletu oddajo različne modrosti, ki jih bodo nato preverili občanski znanstveniki. Cilj je ustvariti uporabno orodje za lažje ločevanje resnice od izmišljotin.

Kot je za STA pojasnila ena od pobudnic projekta in slovenska ambasadorka občanske znanosti Zarja Muršič, zbirajo reke, nasvete, modrosti, ki se nanašajo na zdravje, prehrano in okolje.

"Zanima nas, koliko resnice je v teh modrostih, pa tudi, kako ljudje sami intuitivno preverjamo dejstva in ločujemo resnico od izmišljotin. Namen projekta je torej dvojen. Po eni strani želimo mi, ki se ukvarjamo s komuniciranjem znanosti, bolje razumeti, kako ljudje brez strokovne podlage že zdaj preverjajo informacije, po drugi strani pa želimo skupaj z občani razviti preproste metode preverjanja dejstev, ki jih lahko vsakdo uporablja v vsakdanjem življenju, na primer, ko naletimo na kak star pregovor ali na spletni nasvet o zdravju in okolju, na primer 'jabolko na dan odžene zdravnika stran' ali 'ne jej sladoleda, če te boli grlo'," je pojasnila.

V sodelujočih mestnih knjižnicah v Ljubljani in Kranju bodo vse do konca poletja postavljene barvite skrinjice, kamor lahko obiskovalci anonimno oddajajo ljudske reke ali spletne nasvete. Vsak pa ima možnost staro ali sodobno modrost oddati tudi na spletnem mestu www.strasnohudi.si.

Smo tik pred novo spremembo cene goriv. Kako bo tokrat?

Ustvarjalci projekta, ki nastaja pod okriljem zavoda Strašno hudi, bodo nato skupaj z občani jeseni in pozimi na medgeneracijskih delavnicah preverjali verodostojnost trditev. Kot je pojasnila Muršič, cilj ni le potrditi ali ovreči rekov, temveč soustvariti uporabno orodje, ki bo naposled vsem pomagalo lažje ločevati med resnico in izmišljotinami. Vsi izsledki bodo javno dostopni v odprti podatkovni zbirki.

"Pomembno je, da ljudske reke in sodobne spletne nasvete preverimo tudi znanstveno, ker živimo v času, ko smo preplavljeni z informacijami in je vse težje ločevati resnico od dezinformacij. Napačne ali zavajajoče trditve, še posebej na področju zdravja, lahko namreč resno škodijo. Z Modrostmi pod lupo želimo torej ljudem ponuditi preprosto in uporabno orodje za preverjanje informacij," je še dejala.

Skupaj bodo tako oblikovali navodila in korake, kako se lotiti preverjanja ljudskih rekov ali spletnih trendov.

Projekt Modrosti pod lupo financira Evropska unija v okviru projekta Impetus, ki podpira manjše projekte občanske znanosti po vsej Evropi, pri čemer je to že tretji tak projekt v Sloveniji.

Ljubljančanka na Redditu postavila provokativno vprašanje: "Kar naravnost bom vprašala ..."