Slovenski študenti razvijajo vesoljsko zobozdravstvo

22. 5. 2025, 21:30 | Vir: STA
Slovenski študenti razvijajo vesoljsko zobozdravstvo (foto: SpaceDent)
SpaceDent

Slovenski študenti so ponovno dokazali svojo inovativnost in postavili pomemben mejnik v razvoju vesoljske medicine.

Na stalni razstavi Centra vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga je svoje mesto dobil eksponat projekta SpaceDent, ki so ga v okviru programa Evropske vesoljske agencije (Esa) izvedli slovenski študenti. Eksponat prikazuje poenostavljeno zobozdravstveno ambulanto s prilagojenimi inštrumenti za delo v breztežnosti.

Projekt SpaceDent so v okviru Esinega programa Esa Academy izvedli študenti dentalne medicine, strojništva in elektrotehnike Univerze v Ljubljani (UL). Leta 2023 so med paraboličnimi leti nad Atlantskim oceanom prvič preizkusili, kako varno izvajati zobozdravstvene posege v breztežnosti z uporabo sodobnih inštrumentov.

V raziskavi sta študenta dentalne medicine Tine Šefic in Rok Gerbec z Medicinske fakultete UL opravila prve postopke preparacije zob in izdelave zobnih zalivk na zobozdravstvenih lutkah.

Rezultati raziskave so pokazali, da je tudi v breztežnosti mogoče zagotoviti dovolj nadzora za varno izvajanje tovrstnih posegov, kar odpira možnosti za širitev nabora medicinskih in kirurških intervencij, izvedljivih v vesolju, so člani projektne ekipe zapisali v sporočilu za javnost. Projekt, kot so navedli, predstavlja pomemben mejnik pri razvoju vesoljskega zobozdravstva, ki naslavlja izzive dolgotrajnih misij na Luno in Mars.

Se je bolje prhati zjutraj ali zvečer? Odgovarja strokovnjakinja

Eksponat projekta SpaceDent, ki so ga v Centru Noordung umestili v stalno razstavo, so študenti izdelali v Peskovniku, odprtem laboratoriju Fakultete za strojništvo UL. Ponazarja poenostavljeno okolje zobozdravstvene ambulante s prilagojenimi zobozdravstvenimi inštrumenti, zobozdravstvenimi lutkami ter filtrirnim in električnim sistemom, ki so jih zasnovali za delo v breztežnosti.

Direktorica Centra Noordung Neža Pavlič Brečko je poudarila, da želijo z eksponatom obiskovalcem približati resnične izzive vesoljskih misij in poudariti pomen priprav na medicinsko oskrbo v vesolju. Hkrati pa projekt, kot so navedli, spodbuja razmislek o razvoju rešitev, ki bi lahko v prihodnosti izboljšale zdravstveno oskrbo tudi na Zemlji - zlasti v težko dostopnih in ekstremnih okoljih.

Po besedah članov projektne skupine Tineta Šefica in Hane Prtenjak umestitev eksponata v stalno razstavo pošilja tudi spodbudno sporočilo vsem slovenskim študentom, "naj se pogumno podajo na pot vesoljskega raziskovanja, saj je njihov doprinos prepoznan, cenjen in pomemben del slovenskega ter evropskega vesoljskega napredka".

Šokantna raziskava: Upad drog, a porast nove zasvojenosti med mladimi