Če stroške njene gradnje preračunamo v današnjo valuto, pridemo do osupljive številke - 400 milijonov evrov! Zdaj pa nekoč mogočne zgradbe pravzaprav ni več ...
Na obrobju slovenske prestolnice, med prometnimi cestami in trgovskim vrvežem Jarš, tiho izginja eden izmed dolgoletnih industrijskih simbolov Ljubljane. Nekoč mogočna, ponosna stavba, ki je "segala do oblakov", se s pomočjo gradbenih strojev zdaj seseda sama vase in kmalu bo ostal le še spomin.
Žitovih silosov pravzaprav ni več ... Objekt, ki je desetletja služil kot funkcionalni člen gospodarske infrastrukture, se dokončno poslavlja. Rušenje je že v sklepni fazi, kmalu pa bo tudi zadnji segmenti zgodbe poravnani z zemljo.
Projekt nove gradnje, ki poteka na mestu, kjer so stali silosi, se navezuje na širše preoblikovanje vzhodnega roba Ljubljane. A z vsakim dnem, ko stroji odnašajo beton, odhaja tudi kos industrijske preteklosti, ki je skozi desetletja tiho spremljala razvoj mesta. Silosi morda niso imeli arhitekturne lepote ali simbolne moči, a so nosili svojo težo v zgodovini kraja ...
"Žitovi silosi in mlin so del ljubljanske zgodovine, zato smo jih pred rušenjem dokumentirali od znotraj in od zunaj," je pojasnil podjetnik Ivo Boscarol, ki želi na tem mestu zgraditi stanovanjsko sosesko Galaksija. Kot zanimivost dodajmo, da so bili mogočni silosi, v katere je bilo moč spraviti 66.000 ton žita, v šestdesetih prejšnjega stoletja megalomanski gradbeni projekt, ki je stal kar 550 milijonov takratnih jugoslovanskih dinarjev. Danes bi to znašalo več kot 400 milijonov evrov, kot piše na spletni strani Silosi.net.
Z rušenjem objekta naj bi v celoti zaključili avgusta letos, kdaj se bo začela gradnja Boscarolovega stanovanjskega kompleksa, pa še ni znano.