Kaj takšnega se v Sloveniji ni zgodilo še nikdar, so razkrili strokovnjaki.
Slovenija je junija 2025 uradno vstopila v novo klimatsko poglavje – in to z alarmantnim podtonom. Agencija RS za okolje (ARSO) je razglasila, da je bil letošnji junij najtoplejši, najbolj sušen in tudi najbolj obsijan z soncem, odkar pri nas vodijo meteorološke evidence – torej vse od leta 1950. Vročinski val, ki se zdi kot opozorilo prihodnosti, je dosegel raven, ki jo znanstveniki opisujejo kot "neprimerljivo s preteklostjo".
Kot je pojasnil klimatolog Gregor Vertačnik z ARSO, so bile junijske temperature letos v povprečju kar 3,5 °C višje od dolgoletnega povprečja. Sonce je sijalo 40 odstotkov več, padavin pa je bilo le četrtina običajne količine. Regionalna slika je še bolj zaskrbljujoča. Medtem ko so nekatere zahodne regije prejele vsaj polovico običajne količine dežja, sta osrednja Slovenija in Notranjska zabeležili manj kot 10 milimetrov padavin, kar pomeni najnižjo raven junijskih padavin doslej.
Slovenija se je znašla sredi najzgodnejšega in najdaljšega vročinskega vala, ki se je začel 23. junija in ga še ni povsem konec. Vrhunec je dosegel 26. junija, ko je v Črnomlju padel državni rekord za junij - 38,4 °C! Vertačnik je opozoril, da je takšna dolžina vročinskega vala v juniju "izjemno nenavadna" in bi jo prej pričakovali julija ali avgusta.
Znanstveniki opozarjajo, da to ni osamljen ekstrem, temveč nov vzorec prihodnosti, ki postaja nova realnost. Skrajnosti, kot je letošnji junij, bodo po ocenah strokovnjakov postajale vse pogostejše, kar je neposredna posledica podnebnih sprememb. Stroka zato poziva politike in odločevalce k hitrejšemu in odločnejšemu prilagajanju, saj bo obotavljanje imelo vse višjo ceno – za okolje, gospodarstvo in zdravje ljudi.