15. 4. 2022, 19:27

Nova pridobitev! Slovenski forenziki bodo odslej učinkoviteje pomagali policiji

Mateja Trapečar

BOBO

Svoje delo so skupaj uspešno upravljali že s staro opremo, vendar jim bo nov pripomoček olajšal tudi delo na terenu. Poglejte si to novost!

Nacionalni forenzični laboratorij je prenovil sistem za avtomatsko primerjavo prstnih odtisov. Novi sistem AFIS (Automated Fingerprint Identification System) obsega nove čitalce, s katerimi se vnašajo prstni odtisi, in izboljšano programsko opremo, s katero lahko učinkoviteje analizirajo in primerjajo prstne odtise v bazah. Poleg tega so kupili tudi nekaj manjših mobilnih postaj, s katerimi bodo lahko policisti prstne odtise in sledi vnašali tudi na terenu, poročajo pri N1.

Kako tak sistem deluje, je pokazala Saša Vrhovec Hartaman, ki je v laboratoriju zaposlena. Najprej oseba prisloniti štiri prste obeh rok, brez palcev, na čitalec, ki je zelo podoben tiskalniku, sledita še oba palca. Nato mora oseba vsak prst posebej povaljati na čitalcu, saj tako dobijo tudi odtis z roba prsta. Čitalec odtise pošilja v računalniški program, od koder se ti opremljeni z imenom in drugimi podatki o tej osebi shranijo v bazo. Nove čitalce imajo policijske enote po vsej Sloveniji.

Novi čitalec, ki spominja na tiskalnik oz. skener.

Novi čitalec, ki spominja na tiskalnik oz. skener.

BOBO

Od tu naprej se kaže ena od prednosti novega sistema AFIS, in sicer računalniška orodja, s katerimi lahko odstranijo moteče nepravilnosti na vzorcih s terena ter tako vzorce izčistijo. Nato prstnim odtisom z dokaznega materiala poskušajo najti ujemajoči se par v njihovi bazi. Za ta postopek je zadolžen algoritem, vendar pri preiskavi sodeluje tudi forenzik, ki vse dodatno preverja. Ko algoritem v bazi najde ujemajoč prstni odtis, mora namreč forenzik vse podrobnosti označiti ter napisati poročilo, ki ga pošlje na policijsko enoto, ki preiskuje primer.

Nov sistem, ki smo ga prevzeli letos, je odlična nadgradnja starega,” meni Matej Trapečar, ki v laboratoriju vodi oddelek za daktiloskopijo, kjer se ukvarjajo z identifikacijo storilcev prek prstnih odtisov. Kot je pojasnil, je prednosti veliko. “Novi AFIS ima boljši algoritem za iskanje ujemajočih se odtisov, pri podrobnostih v odtisu je tudi boj natančen. Poleg tega sistem ponuja tudi nova orodja, s katerimi lahko izvedenci bolje analiziramo prstne sledi,” je naštel. Dodal je še, da nov sistem vzorce razvršča v različne baze: prstni odtisi kriminalcev se na primer ne mešajo z odtisi tujcev.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol