Obisk gora z neprimerno opremo je lahko smrtno nevaren.
Kranjskogorski policisti so bili včeraj nekaj po 11. uri obveščeni o gorski nesreči na območju Triglava, v kateri je bil udeležen tuji državljan, ki je bil neprimerno opremljen in obut za razmerje v visokogorju, so sporočili s Policijske uprave (PU) Kranj.
Zdrsnilo mu je na snežni podlagi
Po do zdaj znanih podatkih sta se dva tuja pohodnika zgodaj zjutraj odpravila iz Vrat po Tominškovi poti proti Kredarici, na višini okoli 2.000 metrov pa je 24-letnemu državljanu Velike Britanije na snežni podlagi zdrsnilo in je po zasneženem pobočju zdrsel približno 50 metrov nižje.
Ponesrečencu so na klasičen način na pomoč priskočili reševalci GRS Mojstrana in Kranjska Gora, ki so mu na kraju nudili prvo pomoč. 24-letnik po zadnjih podatkih v nesreči ni bil telesno poškodovan.
Gorski reševalci so oba prezebla pohodnika, ki sta bila neprimerno opremljena in obuta za hojo v visokogorju, v izjemno težkih in neugodnih vremenskih razmerah (dež, megla, sneg), na klasičen način pospremili v dolino Vrata, kamor so prišli v večernem času. S PU Kranj so ob tem sporočili, da bodo policisti dogodek ustrezno zabeležili.
Policisti opozarjajo na preventivo
Da bi bil obisk gora, izletniških točk in turističnih krajev varen in s čim manj neljubih situacij, v katerih bi moral posredovati helikopter, policisti, gorski reševalci, medicinsko osebje, helikopterske posadke in ostali, policisti pohodnike znova pozivajo, da se v gore odpravljajo preudarno, premišljeno in z veliko stopnjo odgovornosti.
Svetujejo, naj vnaprej načrtujejo turo, ki bo primerna njihovemu znanju, času, vremenu in psihofizičnim sposobnostim. Ob tem je pomembna primerna oprema in obutev.
Ker se lahko vremenske razmere spreminjajo, svetujejo, da pred odhodom v visokogorje vremensko dogajanje spremljajo sproti na spletnih straneh Agencije RS za okolje (Arso), Gorske reševalne zveze Slovenije in Planinske zveze Slovenije (PZS). Pohodnikom svetujejo tudi, da pri načrtovanju ture uporabljajo slovenske karte in podatke ter preverjene spletne strani, kot je spletna stran PZS.
Obveščanje svojcev ali prijateljev
Pohodniki naj svojcem ali prijateljem povedo, kam se odpravljajo in kakšen je potek ture. Na varnem mestu naj jim tudi sporočijo, kako se odvija tura in morebitne spremembe. Policisti pohodnikom prav tako svetujejo, naj imajo s seboj napolnjen mobilni telefon in naj se v visokogorje nikoli ne odpravljajo sami.
Ob tem apelirajo tudi na gostinsko-turistično osebje hotelov, avto kampov, apartmajev, sob in itd., naj informirajo svoje goste pred odhodom v hribe ali gore. Svetujejo naj jim obisk informacijsko-turističnih točk, kjer jim bodo znali svetovati in ponuditi primerno turo v naravi.
Policisti namreč ugotavljajo, da nekateri tuji obiskovalci gora nimajo prave predstave in informacij o težavnosti naših gora, so v sporočilu za javnost zapisali na PU Kranj.