Veliko športnikov se po koncu kariere sooča s krizo identitete, v tem obdobju pa je zelo pomembna tudi njihova finančna stabilnost. To si je dobro zagotoviti že veliko prej – a kako?
O tem je tekla beseda na dogodku, ki ga je pripravila Skupina Triglav pod okriljem trajnostne pobude Zavarujmo prihodnost za športnike. Na Brdu pri Kranju so mladi športniki tako spoznavali ključne finančne veščine za življenje po športni karieri.
Kariera se konča, življenje gre naprej
Skupaj s predstavniki osrednje slovenske zavarovalnice, strokovnjaki in izbranimi gosti ter nekdanjimi vrhunskimi športniki so osvetlili nekatera pomembnejša vprašanja s področja finančne pismenosti. Predstavili pa so jim tudi rešitve, ki delujejo v praksi.
Mlade športnike in druge udeležence dogodka je v uvodu pozdravila Marica Makoter, članica uprave Zavarovalnice Triglav.

"Ko športniki začnejo dosegati rezultate in uspehe, v veliki meri nimajo znanja, kako ravnati s finančnimi nagradami, ki jih prejmejo. Pojavi se grenkoba, saj ne vedo, kak delež morajo nameniti državi in kaj njim ostane," je na dogodku izpostavila Polona Škrbec, vodja upravljanja družbene odgovornosti Zavarovalnica Triglav.
Da bi bilo te grenkobe čim manj oziroma da je sploh ne bi bilo, njihova zavarovalnica skupaj s partnerji spodbuja številna ravnanja s področja finančne pismenosti. Od delavnic za varno prihodnost in krepitev finančnih veščin do izbire dobrih partnerstev in sponzorjev.
Domače in tuje raziskave kažejo, da je v Sloveniji na področju finančne pismenosti še veliko izzivov, pri Zavarovalnici Triglav zato želijo mlade športnike in športnice čim bolje pripraviti na ta del njihovega uspeha in odločitve, povezane z njim.
Kako pametni zaslužijo, medtem ko spijo?
Udeleženci so prisluhnili tudi Vidu Pajiču, višjemu upravljavcu investicijskih skladov iz Triglav Skladov. Osvetlil je vprašanja, kot so: zakaj Slovenci pridno varčujemo, a slabo investiramo? Kako izbrati ustrezne naložbe in kdaj sploh začeti vlagati?

Mladim športnikom je predstavil različne oblike varčevanja, njihove zakonitosti in pomen dolgoročnih naložb, kot so denimo skladi: "Skladi so dobra naložba, saj ob njih za majhne zneske dobiš celotno podporo," je ob tem izpostavil.
Pogovor je zajel tudi vprašanje, ali je nepremičnina dobra naložba, Pajič je tudi razložil, zakaj je vlaganje v zlato kot glavno strategijo pogosto mit."Nisem zagovornik sodobnih gurujev z družbenih omrežij, ki priporočajo vlaganje izključno v zlato. Donosi pri zlatu niso samoumevni – včasih lahko tudi 30 let ni prav nič," je opozoril.

Na vprašanje o vlaganju v kriptovalute pa je poudaril, da tudi številni, ki so z njimi obogateli, pogosto ne razumejo povsem, kako kripto deluje. Ta način vlaganja denarja nima dolge zgodovine, prav tako je tudi ogromno prevar, je dejal. Ob tem je podal jasen nasvet: "V kripto vlagajte le denar, ki ga lahko pogrešate."
Beseda je tekla tudi o tem, da je pri vlaganju ključna psihološka pripravljenost posameznika, strokovnjak Zavarovalnice Triglav je priporočil začetek vlaganj z manjšimi zneski. Še posebej za tiste, ki jih je naložb strah – kajti roko na srce, na trgu so vedno nihanja, vzponi in padci.
Trije vrhunski športniki po "upokojitvi"
O povsem poslovni poti po koncu športne kariere so spregovorili Petra Majdič, olimpijka in nekdanja vrhunska tekačica na smučeh, danes pa uspešna poslovna ženska, nekdanja košarkarica Alenka Potočnik Anžič, ki poslovno kariero v podjetju Hisense dopolnjuje s predsedovanjem Rokometnemu klubu Celje, in nekdanji uspešni rokometaš Beno Lapajne, ki je danes direktor prodaje v Triglav Skladih.

Petra Majdič, ki je športno kariero končala pri 31 letih, je prepričana, da je bil njen prehod v drugo kariero zaradi ukvarjanja s športom, ki pooseblja vztrajnost in tudi finančno skromnost, lažji.
Zaradi ukvarjanja s športom je izgubila strah, mladim pa je svetovala: "Nobena hitra odločitev ni smiselna. Če ne veste, kaj bi počeli po koncu športne kariere, si vzemite čas, trenirajte še leto dni, vsak v sebi začuti, kdaj se mu čas izteka in kdaj mu zmanjkuje energije. In takrat se začne kristalizirati pot za naprej. Ne bojte se, saj zmorete, ker se pripravljate deset, 15 ali 20 let na drugo kariero."

Medtem je nekdanji olimpijec Beno Lapajne izpostavil pomen izobraževanja in to, da ima športnik predstavo, kaj bi počel po koncu športne kariere. "Začnite varčevati že danes," je bil njegov nasvet mladim. Izrazil je tudi prepričanje, da te šport nauči sodelovanja v skupini, timske dinamike, razumevanja različnosti, sprejemanja različnih mnenj, kar ti lahko pomaga tudi na poznejši profesionalni poti.
"Pomembno je znanje, vendar tudi tisto znanje, ki morda ni povezano s šolskim ali formalnim izobraževanjem," je dodala nekdanja košarkarica Alenka Potočnik Anžič.
Dobro ime kot naložba
Petra Majdič je mladi generaciji športnikov podala tudi zelo dragoceno spoznanje. "Čuvajte svoje ime. Lahko izgubite denar, tudi izgubljena leta šolanja se lahko nadoknadijo. A svojega imena, ki ste ga ustvarili, enkrat, ko ga umažete, ne dobite več nazaj. Moje ime je svetinja," je poudarila naša olimpijka in najuspešnejša slovenska smučarska tekačica vseh časov.

Svetovala jim je tudi, da naj ostanejo radovedni in proaktivni, naj iščejo nove ideje, se udeležujejo delavnic, se mrežijo in iščejo poslovne angele. Kajti "veliko je nas starejših, ki vedno z veseljem pomagamo," je mladim vlila upanje.
"V športu vas iz dneva v dan mečejo iz cone udobja, ne imejte strahu, naj vas ne bo strah ustvarjati povezav z drugimi, te povezave in vezi vas bodo spremljale vse življenje." je Majdič dejala na Brdu pri Kranju.
Psihična moč in družinska podpora
Pomen mentalne trdnosti so v ospredje v pogovoru postavili Robert Hrgota, glavni trener slovenskih smučarskih skakalcev, psiholog in direktor podjetja Mentalni trening Matej Lunežnik in Tea Bajc, vzpenjajoča se baletna zvezda in mladi up Zavoda Vse bo v redu. Nekdanji motokrosist, zdaj paraolimpijec Anej Doplihar ter deskar na snegu in olimpijec Žan Košir sta z različnih zornih kotov osvetlila izkušnjo s poškodbami in posledicami, s katerimi sta se soočila.

Medtem so judoistka Andreja Leški, dobitnica zlate medalje z olimpijskih iger v Parizu 2024, njena mama Irena Leški in paraolimpijka Lena Gabršček z mamo Tanjo Gabršček odstirale ozadje dinamike odnosa mati-hči in pomen podpore družine v obdobju grajenja kariere.
Kot je za Metropolitan.si povedala Irena Leški, sta z Andrejo že zgodaj začeli govoriti o tem, da je treba razmišljati tudi o prihodnosti. Kot družina se o finančni pismenosti niso izobraževali formalno, se pa sama veliko o tem informira in uči. Pomembno se ji zdi, da Andreji stoji ob strani – kot neki tihi svetovalec.

Andreja se dobro zaveda, kako pomembno je poleg športa tudi izobraževanje. Kljub napornim treningom mu že zdaj namenja veliko svojega časa. Zanimajo jo mediji in odnosi z javnostjo, pri čemer si želi ostati povezana s športnim svetom, je povedala.