Vojna med Rusijo in Natom? Po tem scenariju bi Slovenija hitro postala tarča ruskih napadov

16. 7. 2025, 11:15 | Uredništvo
Vojna med Rusijo in Natom? Po tem scenariju bi Slovenija hitro postala tarča ruskih napadov (foto: ChatGPT)
ChatGPT

Putin ima močan razlog, da bi naše ozemlje raketiral že od samega začetka.

Novinar in poznavalec mednarodnih odnosov Uroš Lipušček je v svojem zadnjem daljšem zapisu na Facebooku razglabljal o tem, kaj bi skrajna militarizacija naše države v obliki petih odstotkov BDP za oboroževanje ali morebiten izstop Slovenije iz zveze Nato pomenila za prihodnost Slovenije. V besedilu je razgrnil povsem realen scenarij, ki pojasni, zakaj bi lahko Rusija ob morebitni vojni med velesilama raketirala Slovenijo.

Slovenija bi lahko bila tarča napadov že od začetka konflikta

"Po sredini Slovenije poteka tako imenovani srednji Natov koridor, ki vodi iz pristanišča Koper in Trst prek Madžarske do Ukrajine. V primeru vojne z Rusijo, ki si jo očitno nekateri ekstremistični evropski politiki želijo, bi bil to glavni kanal, po katerem bi vozili vojaški konvoji proti vzhodnemu bojišču," je v objavi zapisal Lipušček in poudaril, da bi bilo naše ozemlje v tem primeru tarča ruskih raketnih napadov že od vsega začetka.

Če se je slovenskemu ozemlju uspelo izogniti popolnemu uničenju v prvi svetovni vojni, ko so avstro-ogrski generali načrtovali, da bodo poskusili Italijane ustaviti v Sloveniji, Uroš Lipušček poudarja, da nam v morebitni bodoči vojni, "če bomo ostali v Natu oziroma če bodo v njem prevladale militaristične sile, ki se pripravljajo na vojno z Rusijo," to ne bi uspelo predvsem zaradi izredno pomembne geostrateške lege naše države.

Kako bo na vaš znak vplival retrogradni Saturn: začel se je najgloblji preizkus duše
Nato
Profimedia

Nato bi lahko v nekaj dneh zasedel Slovenijo

Lipušček meni, da pri tem verjetno ne bi zalegel niti izstop Slovenije iz zavezništva. Že nekdanji svetovalec za nacionalno varnost v Carterjevi administraciji Zbigniew Brzezinski je namreč Milanu Kučanu, ko je bil ta še predsednik, dejal, da bo Nato, če bo treba, v nekaj dneh zasedel Slovenijo. Ob tem je poudaril, da je Brzezinski v pogovorih, ko ga je kot dopisnik spraševal o širjenju Nata na območje srednje Evrope, enako potrdil tudi njemu. 

Naša država po besedah Lipuščka zato nima dobrih geostrateških alternativ. "Nato, ki je postal izrazito ofenzivna in agresivna organizacija, se namreč ne bo oziral na interese majhne države, tako kot se ne ozira na življenjske interese Ukrajincev ali Palestincev."

Ob tem je kot rešitev predlagal radikalno spremembo naše zunanje politike "iz popolne pasivnosti in podrejenosti Natu v aktivno zunanjo politiko v smeri miru in sodelovanja". Po njegovih besedah je diplomacija nujna, ker "Slovenija nima skoraj nikakršne strateške globine"

Podnebje, energija, vojna: rezultati raziskave pokazali, česa se Evropejci in Slovenci bojijo najbolj