Predsednica DZ se je s partnerjem Borom Zuljanom sprehodila po rdeči preprogi.
Premier Robert Golob se je v govoru na državni slovesnosti ob 80. obletnici konca 2. svetovne vojne zavezal, da bodo v zunanji politiki striktno zavzemali za mir, saj je le "pot do miru tista, ki lahko nudi človeštvu bodočnost". S predsednikom zveze borcev Marijanom Križmanom pa sta ugotavljala, da je obljuba Nikoli več na resni preizkušnji.
Kot je v slavnostnem govoru spomnil Golob, se je pred 80 leti zaključilo najtemnejše obdobje v zgodovini človeštva, ki je bilo hkrati začetek civilizacijske obljube Nikoli več. "Ampak ta je danes na resni preizkušnji, tudi v Evropi," je spomnil.
Zato današnji dan po njegovih besedah ni le praznik, temveč opomin, da "zlo nikoli ne nastane iz sile, ampak iz molka". "Zato naj bo današnji dan zmage dan resnice, ko bomo jasno povedali, da je resnica to, da so bili fašizem, nacizem in z njima tudi kolaboracija, zlo. Upor pa je bil ne le nujen in časten, ampak tudi pravičen," je dejal premier.
Po njegovih besedah je bil ravno partizanski odpor tisti, zaradi katerega imamo danes svojo lastno državo. "Protifašistični upor je tisti, ki je postavljal temelje slovenske državnosti," je izpostavil. Vse naše junake zadnjih 100 let, od borcev generala Maistra do borcev teritorialne obrambe, družijo vera v svobodo in neizmerna ljubezen do maternega jezika in slovenskega naroda. Boj pa je bil zmagovit zaradi poguma in upora.
Na ruševinah 2. svetovne vojne je nastala tudi Evropa, ki pa ni uspela v celoti ohraniti miru. "V tem trenutku se žal predvsem v Evropi, pa tudi v Sloveniji, dvigajo sile, za katere smo bili prepričani še pred 10 leti, da jih nikoli več ne bo. Desni populisti po Evropi delujejo po istem principu - zanikajo in potvarjajo zgodovino, zanikajo in potvarjajo resnico, širijo dvom, iz dvoma raste sovraštvo in sovraštvo razkraja skupnosti," je bil jasen Golob. Pristavil je, da "desni populizem ni obramba nobenih vrednot, ampak je zgolj zloraba vrednot, zato mu je treba reči odločni ne."
Po njegovih navedbah populisti na isti način, kot širijo neresnice o zgodovini, širijo tudi neresnice o sedanjosti. "Tako kot zanikajo, kaj je bil resnični namen narodnoosvobodilnega boja, tako zanikajo tudi vse to, kar počne sedanja vlada, iste metode, iste besede, isti cilji, ampak ta vlada bo vztrajala na vrednotah socialne in pravne države in bo gradila boljšo skupnost," je zatrdil. Zavezal se je, da "Slovenija kot socialna in pravna država ni le dediščina preteklosti, ampak da je to edina bodočnost, ki si jo naši otroci zaslužijo", in jo bodo tako tudi ubranili.
Na dogodku tudi Urška Klakočar Zupančič in njen partner
Državne slovesnosti, ki je potekala v Stožicah, se je udeležil ves državni vrh. Poleg premierja s partnerko Tino Gaber še predsednica republike Nataša Pirc Musar s soprogom Alešem Musarjem, predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič s partnerjem Borom Zuljanom, člani vladne ekipe, nekateri poslanci in predstojniki državnih organov, tudi nekdanji predsedniki republike ter drugi visoki gostje političnega in družbenega življenja. Prisotnih je bilo tudi več bork in borcev narodnoosvobodilnega boja.
Prva polovica meseca maja pred 80 leti je, tako kot drugod po Evropi, prinesla konec druge svetovne vojne tudi Slovencem. Ljubljano so osvobodili 9. maja, dan prej Maribor. Konec vojne je vplival na velike družbene in politične spremembe.