N. V. | 8. 10. 2024, 17:53

Utrinki bodo padali kot snežinke: ne zamudite spektakla na nebu!

Profimedia

Takšnih utrinkov še niste videli. So izredno počasni, na nebu pa pustijo dolgotrajne in spektakularne sledi.

Nocoj bo vrhunec meteorskega roja Drakonidov, ki lahko v najboljših pogojih postreže z več kot tisoč utrinki na uro. Čeprav bi bilo to izjemno doživetje, še posebej za ljubitelje astronomskih pojavov, vremenska napoved na žalost ni najbolj obetavna. Padavine se bodo zvečer na zahodu okrepile in ponoči zajele večji del države, kar pomeni, da bodo oblaki morda zakrili pogled na ta spektakularni dogodek. A če boste imeli srečo in se oblaki vsaj za trenutek razkadijo, bi lahko ujeli nekaj utrinkov na nebu. Drakonidi so sicer najbolje vidni po sončnem zahodu, na območju z jasnim in temnim nebom.

Meteorski roj Drakonidov izstopa zaradi svojih edinstvenih značilnosti in obnašanja in ga ni težko ločiti od drugih meteorskih rojev. Drakonidi so znani po svojih počasnih utrinkih, ki lahko na nočnem nebu pustijo dolgotrajne in čudovite sledi, piše Meteor Showers Online. Prav zaradi tega veljajo za enega najbolj spektakularnih pojavov.

Profimedia

Roj Drakonidov

Gre za roj, ki se na našem nebu običajno pojavi med 6. in 10. oktobrom, ko gre Zemlja skozi rep kometa 21P/Giacobini-Zinner. Komet, ki so ga prvič opazili leta 1900 in katerega velikost ocenjujejo na okoli 2 kilometra v premeru, je eden izmed periodičnih kometov, z obhodno dobo okoli Sonca, dolgo 6,6 leta.

Drakonidi so ime dobili po ozvezdju Zmaj (latinsko: draco), od koder navidezno prihajajo. Nekateri astronomi jih imenujejo tudi Giakonidi, po odkritelju njihovega matičnega kometa, francoskem astronomu Michelu Giacobiniju. Skoraj vsi meteorji tega roja, ki razsvetlijo nebo, popolnoma zgorijo v atmosferi in ne dosežejo njenega površja, piše N1

"Meteorske nevihte" Drakonidov

Meteorski roj Drakonidov je v 20. stoletju poskrbel za nekaj najbolj impresivnih "meteorskih neviht". Med opazovanjem roja leta 1933 so tako astronomi na različnih lokacijah našteli tudi 6000 meteorjev na uro – to sta skoraj 2 na sekundo. Irski astronom William Ellison je takrat celo poročal, da je v nekem le 5 sekund trajajočem intervalu na fotografiji zajel sto utrinkov. Večina od njih je bila sicer šibkih in prostemu očesu skoraj nevidnih. "Padali so kot snežinke," je takrat zapisal.

Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere