M. P. | 5. 9. 2024, 07:00
Revščina pri nas: kje smo Slovenci v primerjavi z drugimi prebivalci EU, nam gre bolje ali slabše?
Koliko prebivalcev Slovenije si ne more privoščiti osnovnih dobrin in storitev, kot so ogrevanje stanovanja, redni obroki ali dostop do osnovnih dobrin?
Je v Sloveniji veliko gospodinjstev, v katerih odrasli člani delajo manj kot 20 odstotkov svojega potencialnega časa? Koliko je Slovencev, ki imajo dohodek pod 60 odstotki mediane nacionalnega dohodka?
Odgovore na zgornja vprašanja za EU zbira in analizira Eurostat, kar mu omogoča primerjavo socialne izključenosti in tveganja revščine med državami članicami.
Slovenija na lestvici Eurostata
Slovenija se na lestvici socialne izključenosti, ki jo spremlja Eurostat, v primerjavi z drugimi državami članicami pogosto uvršča relativno dobro. V letu 2023 je bila stopnja tveganja revščine v Sloveniji približno 13 odstotna, kar je pod povprečjem EU, kjer ta znaša okoli 21 odstotkov. To Slovenijo postavlja med države z nižjo stopnjo socialne izključenosti.
Zanimivo, socialna izključenost pri nas je bila v letu 2023 celo nižja kot v državah, ki jih imamo po kakovosti življenja pogosto za zgled. Drugače povedano, socialna izključenost in tveganje revščine sta v Sloveniji manj verjetni kot v Nemčiji, Avstriji in v skandinavskih državah.
Boljša od nas je bila le Češka, kjer je bilo po analizi Eurostata v lanskem letu tveganje revščine tudi najmanjše.
Najvišja stopnja tveganja revščine je bila v lanskem letu v Romuniji, in sicer kar 32 odstotokov. Sledile so ji Bolgarija, Španija, Grčija, Latvija, Litva, Estonija in Italija.
Izzivi ostajajo
Čeprav je Slovenija na lestvici socialne izključenosti v okviru Evropske unije zelo uspešna, izzivi vsekakor ostajajo. Nadaljnji ukrepi in strategije, usmerjene v zmanjševanje revščine in neenakosti, bodo ključni za izboljšanje kakovosti življenja najbolj ranljivih skupin.
Redno spremljanje in analiza podatkov, kot jih ponuja Eurostat, pa sta pomembna za oblikovanje učinkovitih politik, ki bodo zagotavljale, da se socialna izključenost v Sloveniji še naprej zmanjšuje.
Novo na Metroplay: "Če bi ljudje vedeli, kakšno je to mučenje, koliko je solz in trpljenja …" | Sara Isaković