Tibetanski duhovni vodja sporočil, da ne bo podlegel pritisku Kitajske: "Potrjujem, da se bo institucija dalajlame nadaljevala"

3. 7. 2025, 07:30 | Vir: STA
Tibetanski duhovni vodja sporočil, da ne bo podlegel pritisku Kitajske: "Potrjujem, da se bo institucija dalajlame nadaljevala" (foto: Profimedia)
Profimedia

Kaj to pomeni za prihodnost Tibeta, njegovega ljudstva in napete odnose s Pekingom, ki vztraja pri zadnji besedi?

Tibetanski duhovni vodja dalajlama je sporočil, da se bo po njegovi smrti nadaljevala več sto let stara tradicija izbire novega dalajlame. Odločitev pozdravljajo Tibetanci, ki se bojijo izgube kulturne identitete pod pritiskom Kitajske. V Pekingu medtem vztrajajo, da morajo imeti besedo pri izbiri tibetanskega duhovnega vodje.

"Prejel sem sporočila prek različnih kanalov od Tibetancev, ki so izrazili enake pozive. V skladu z vsemi temi prošnjami potrjujem, da se bo institucija dalajlame nadaljevala," je dejal trenutni 14. dalajlama Tenzin Gyatso, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Pozive je po lastnih besedah v zadnjih 14 letih prejemal od tibetanske diaspore, budistov s celotnega himalajskega območja, delov Rusije, Mongolije in Kitajske. V preteklosti je večkrat dejal, da bo institucija dalajlame še naprej obstajala le, če bodo to zahtevali Tibetanci sami.

Pes vztrajno zakrival vtičnico, nato je lastnik izvedel, kaj je skrito v steni

Karizmatični budistični duhovni vodja, ki je leta 1989 prejel Nobelovo nagrado za mir, je odločitev naznanil ob začetku srečanja verskih voditeljev v indijskem mestu Dharamsala v Himalaji, kjer že desetletja živi v izgnanstvu. Ta konec tedna bo tam tudi praznoval 90. rojstni dan.

Zaradi njegove starosti se v zadnjih letih pojavlja vse več ugibanj o nasledniku

In nadaljevanju institucije dalajlame kot duhovnega vodje.

Odločitev je zato pomembna za Tibetance, med katerimi se številni bojijo prihodnosti brez voditelja, pa tudi za njegove podpornike po svetu, ki vidijo dalajlamo kot simbol nenasilja, sočutja in prizadevanj za ohranjanje tibetanske kulturne identitete kljub pritiskom Kitajske.

Dalajlama enako kot tisoči drugih Tibetancev živi v izgnanstvu v Indiji, odkar je kitajska vojska leta 1959 nasilno zatrla vstajo v tibetanski prestolnici Lhasa.

Kitajska že desetletja vrši pritisk na Tibet, tudi dalajlamo pa zaradi prizadevanj za svobodo Tibeta obravnava kot separatista.

Oblasti v Pekingu vztrajajo, da morajo imeti zadnjo besedo pri tem, kdo bo naslednji tibetanski duhovni vodja.

"Reinkarnacija dalajlame, pančen lame in drugih budističnih voditeljev mora biti izbrana z žrebom iz zlate žare in odobrena s strani centralne vlade," je dejala predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Mao Ning, sklicujoč se na metodo, ki jo je uvedla dinastija Qing v 18. stoletju.

Več stoletij stara tibetanska tradicija sicer veleva, da se novega dalajlamo poišče prek kompleksnega postopka, ki združuje misticizem in tradicijo. Osebo, v katero se bo po smrti reinkarniral oz. ponovno rodil 14. dalajlama Tenzin Gyatso, naj bi po njegovih navodilih lahko prepoznala le njegova dobrodelna fundacija Gaden Phodrang, pri čemer "nihče drug nima pravice posegati v to odločitev".

Konec dobe: kraljeva družina se tiho poslavlja od ikone, stare več kot 150 let