Jedrski spopad med sprtima državama bi uničujoče vplival na ves svet.
Naraščajoče napetosti med Indijo in Pakistanom, jedrskima silama, ki imata vsaka okoli 180 jedrskih konic, so povzročile nemir na parketu mednarodne javnosti. Konflikt se je zaostril po aprilskem strelskem napadu na turiste v indijskem delu Kašmirja, v katerem je umrlo 26 ljudi. Vse več analitikov in drugih strokovnjakov ob tem opozarja na grožnjo oboroženega spopada, ki bi lahko prerasel v jedrsko vojno.
Kako bi se odvijala največja nočna mora?
V luči zadnjih dogodkov v ospredje spet prihaja raziskava iz leta 2019, ki jo je pripravila skupina ameriških znanstvenikov z univerze Routledge, in predvideva jedrski spopad med silama leta 2025. V simulaciji so raziskovalci opozorili, da bi lahko uničujočo verižno reakcijo sprožil prav teroristični napad, na katerega bi Indija odgovorila z mobilizacijo vojske, Pakistan bi se odzval enako, nato pa bi konflikt hitro eskaliral v jedrski spopad.
Po tem scenariju bi jedrsko orožje prvi uporabili pakistanski generali, ko bi Indijska vojska začela napredovati na pakistansko ozemlje. V napadu na indijske tankovske enote bi uporabili 10 taktičnih jedrskih konic, nato pa bi naslednji dan izstrelili še 15 taktičnih jedrskih konic, na kar bi indija odgovorila s podobnim odzivom. V strateških jedrskih zračnih napadih bi uporabili 20 jedrskih konic, ki bi jih usmerili na pakistanske vojaške objekte in jedrska skladišča.
To bi povzročilo ogromne požare in oblake dima, strasti pa se ne bi pomirile, ampak bi vse skupaj konflikt le še podžgalo. Pakistan bi tretji dan izvedel 30 napadov na indijske vojaške baze in civilno infrastrukturo in 15 dodatnih taktičnih napadov, Indija pa bi se odzvala z izstrelitvijo jedrskih konice na 10 vojaških ciljev v pakistanskih mestih.
Posledice takšnega spopada bi bile katastrofalne
Študija prikazuje, kako bi zmeda, strah in strogi vojaški protokoli prispevali k uporabi celotnih jedrskih zalog orožja. Obe strani bi večino svojega jedrskega orožja uporabili v le treh dneh. Skupaj bi bilo uporabljenih okoli 250 konic. Pakistan bi izstrelil 120 jedrskih konic, pri čemer bi ciljal indijska mesta, Indija pa bi odgovorila z izstrelitvijo 70 jedrskih konic, preostanek pa bi zadržala z namenom odvračanja Kitajske.
Posledice takšnega spopada bi bile katastrofalne. Avtorji študije so ocenili, da bi bilo med 50 in 125 milijonov neposrednih smrtnih žrtev. Uničeni bi bili mestni centri vseh večjih mest v obeh državah, mesta bi postala neprimerna za bivanje, vsa ključna infrastruktura bi bila popolnoma uničena.
Posledice ne bi bile uničujoče le za Azijo, ampak za ves svet, saj bi se v zgornje sloje atmosfere sprostio kar 36 milijonov ton saj črnega ogljika, ki bi se v nekaj tednih razširile po svetu. Saj bi blokirale sončno svetlobo in povzorčile, da bi se globalna povprečna temperatura spustila za dve do pet stopinj Celzija. Hkrati bi se količina padavin zmanjšala za 15 do 30 odstotkov, kar bi povzročilo drastičen upad vegetacije in pridelka hrane. Zaradi tega bi svet prizadela velika lakota, ki bi ogrozila milijarde ljudi.
Državi aktivno širita svoj jedrski arzenal
Profesor na oddelku za okoljske znanosti na Univerzi Rutgers v New Brunswicku Alan Robock je poudaril, da sta Indija in Pakistan edini državi med devetimi jedrskimi silami, ki aktivno širita svoj arzenal. Potencialna moč posamezne konice danes znaša od 15 kiloton - kar je enako moči bombe, ki so jo ZDA med drugo svetovno vojno vrgle na Hirošimo - pa do več sto kiloton, izsledke študije povzema Dnevnik.hr.