Nekje pod tlemi, med skalami in vetrovi pozabljenih časov, je starodavni svet znova odprl vrata in razkril nekaj, kar utegne postaviti na glavo zgodovinsko razumevanje starodavnih civilizacij.
V severnem delu Peruja so arheologi odkrili izjemno pomembno arheološko najdišče – vsaj 3500 let staro mesto Penico, ki je v času svojega razcveta služilo kot ključno trgovsko vozlišče med pacifiško obalo, Andi in amazonskim pragozdom.
Mesto Penico, ki leži v provinci Barranca približno 600 metrov nad morsko gladino, so strokovnjaki datirali v obdobje med 1800 in 1500 pred našim štetjem. Najdišče so identificirali po večletnih študijah, razkrili pa so ga s pomočjo sodobne dronske tehnologije. Posnetki iz zraka razkrivajo osrednjo krožno strukturo na terasi pobočja in ostanke kamnitih ter blatnih stavb.
Odmevno odkritje ima posebno težo tudi zaradi svoje bližine s področjem, kjer se je razvila starodavna civilizacija Caral, najstarejša znana civilizacija na ameriških tleh, ki je pred približno 5000 leti samostojno in izolirano nastala sočasno s civilizacijami starega Egipta, Mezopotamije, Indije in Kitajske.
Vodja raziskav, priznana arheologinja Ruth Shady, je poudarila, da je Penico nastal po propadu Carala, ki ga je verjetno povzročila podnebna katastrofa. Novo odkrito mesto je tako ključni element za razumevanje nadaljevanja in širjenja te starodavne družbe. "Nahajali so se na strateški točki za trgovanje, s povezavami z obalnimi, visokogorskimi in džungelskimi skupnostmi," je povedala Shady.
Po osmih letih raziskav so strokovnjaki identificirali vsaj 18 struktur, med njimi več obrednih templjev in stanovanjskih kompleksov. Posebno pozornost pritegnejo zidovi osrednjega trga, ki so okrašeni s skulpturami in reliefi, med drugim z upodobitvami školjkaste trobente pututu, ki je služila za sporazumevanje na dolge razdalje.
V drugih delih mesta so arheologi našli glinene kipe ljudi in živali, obredne predmete ter ogrlice iz školjk in kroglic. Po besedah raziskovalca Marka Machacuaya z ministrstva za kulturo je Penico dokaz, da se je kulturna in duhovna dediščina Carala nadaljevala tudi po njegovem zatonu. Peru tako znova potrjuje svoj status enega najbogatejših arheoloških zakladov sveta. Poleg slavnega Machu Picchuja in skrivnostnih Nazcinih črt je zdaj Penico še ena ključna točka, ki osvetljuje veličino starodavnih andskih civilizacij.