Izrael namerava zavzeti celotno Gazo: Benjamin Netanjahu zatrdil, da se ne bodo predali

19. 5. 2025, 13:02 | Vir: STA
Izrael namerava zavzeti celotno Gazo: Benjamin Netanjahu zatrdil, da se ne bodo predali (foto: Profimedia)
Profimedia

Zaradi več kot dvomesečne blokade pomoči in naraščajoče lakote v enklavi je judovska država pod vse večjemi mednarodnim pritiskom.

Izrael bo prevzel nadzor na celotnim območjem Gaze, je danes napovedal izraelski premier Benjamin Netanjahu. Ob tem je ocenil, da morajo lakoto v enklavi preprečiti iz praktičnih in diplomatskih razlogov. Število žrtev današnjih izraelskih napadov je medtem preseglo 20.

"Boji so intenzivni in napredujemo. Prevzeli bomo nadzor nad celotnim območjem Gaze," je v videoposnetku, objavljenem na omrežju Telegram, dejal Netanjahu in zatrdil, da se ne bodo predali.

Iz urada izraelskega premierja so pred tem v nedeljo sporočili, da bodo po priporočilih vojske "dovolili vnos osnovne količine hrane" v Gazo, da bi preprečili lakoto, ki prebivalcem grozi zaradi izraelske več kot dvomesečne blokade dostopa pomoči.

Benjamin Netanjahu
Profimedia

Zaradi blokade mednarosni pritisk

Danes je nato Netanjahu dejal, da mora Izrael lakoto v enklavi preprečiti "tako iz praktičnih kot diplomatskih razlogov", rekoč da "podob množične lakote" ne bodo tolerirali niti prijatelji Izraela.

Zakaj iz dvorane, kjer sodijo Diddyju, prihajajo le skice

Izrael humanitarno pomoč za Gazo blokira od 2. marca, saj trdi, da pomoč pristane v rokah vladajočega Hamasa. Zaradi blokade se sooča z rastočim mednarodnim pritiskom.

Medtem se v Gazi nadaljujejo okrepljeni izraelski napadi, ki so danes po podatkih tamkajšnje civilne zaščite zahtevali 22 življenj. Vojska naj bi med drugim napadla cilje v Han Junisu, Abasanu, Džabaliji, Nusejratu in Bejt Lahiji.

Izraelska vojska začela veliko kopensko ofenzivo: iz Gaze poročajo o več kot sto smrtnih žrtvah