Stanje je naravnost katastrofalno, opozarjajo strokovnjaki.
Jadransko morje se sooča z resno okoljsko grožnjo, ki bi lahko ogrozila celoten morski ekosistem. Iz splitskega Inštituta za oceanografijo in ribištvo so sporočili, da se je v hrvaškem morju močno razširila invazivna vrsta rjave alge stypopodium schimperii, ki izvira iz Indijskega oceana. Gre za rastlino, ki je v zgolj nekaj letih povzročila pravo biološko opustošenje na območju otoka Visa, zlasti v okolici Komiže.
Alga je bila prvič zaznana v Sredozemlju okoli leta 1973 ob obalah Izraela, najverjetneje po prihodu skozi Sueški prekop. V Jadranu so jo raziskovalci prvič odkrili leta 2020 v bližini Visa, že dve leti pozneje pa so poročali o njenem znatnem širjenju. Danes je, kot opozarjajo, stanje naravnost katastrofalno. "Skalnato morsko dno med tremi in 25 metri globine okoli Komiže in širše je dobesedno monokultura te alge. Tam skorajda ni več avtohtonih vrst alg in nevretenčarjev," sporočajo z inštituta.
Poleg Visa so gosto poraščena območja tudi pri Biševu in Brusniku, opazili pa so jo že tudi drugod. Zaradi morskih tokov strokovnjaki pričakujejo nadaljnje širjenje proti območju med Šolto in Kornati.
Ena največjih težav te invazivne vrste je njena sposobnost, da izpodrine lokalne rastlinske in živalske vrste. Stypopodium schimperii raste izjemno hitro, ustvarja goste preproge, ki onemogočajo rast drugim algam in preprečujejo življenjski prostor številnim morskim organizmom. Njena rast je že zdaj tako obsežna, da se v nekaterih predelih zdi, kot da je dno pokrito z eno samo vrsto.
Zaradi resnosti situacije raziskovalci pozivajo prebivalce in potapljače, naj ob opažanju alge obvestijo inštitut ter po možnosti priložijo fotografijo. Prepoznavna je po rjavi barvi brez belih lis, ki so sicer značilne za podobno avtohtono algasto vrsto Padina pavonica. Poleg tega dosega precej večjo velikost, in sicer do 40 centimetrov.