Na dnu Jadranskega morja so priča opustošenju, kot da bi divjala prava podvodna vojna, znanstveniki pa opozarjajo na katastrofalne posledice.
V delti reke Neretve se odvija nova bitka za obstoj morskega življenja v Jadranskem morju. Na prvi pogled nevidna, a vztrajno uničujoča. Znanstveniki s hrvaškega inštituta za oceanografijo in ribištvo so začeli izvajati monitoring hitro širijočega se modrega raka, tujerodne vrste, ki se v Sredozemlju obnaša kot plenilec brez naravnega sovražnika. V okviru projekta #BlueDiversity poskušajo oceniti, kako daleč segajo posledice njegovega širjenja in kako jih sploh še obvladati.
Modri rak (callinectes sapidus), izvorno doma v zahodnem Atlantiku, se je prek ladijskega balasta in globalnih pretokov preselil v Sredozemlje. V Jadranskem morju se zdaj širi z alarmantno hitrostjo. Zelo je odporen, izredno agresiven in v novem okolju nima naravnih omejitev. To pomeni, da njegovo širjenje ni le verjetno, ampak skoraj neizogibno.
Modri rak je prava nočna mora za školjkarje, saj s svojimi močnimi kleščami drobi školjčne lupine kot orehovo lupino, zlasti pa se loti brazdastih školjk (vongole), ki so stoletja veljale za kulinarično dragocenost Jadrana. Italijanska izkušnja je grozljivo jasna: v nekaterih regijah je rak povsem uničil vzrejo školjk, industrijo, ki je še pred nekaj leti ustvarjala več kot 100 milijonov evrov prihodkov.
Vsega vendarle ne gre pripisati modremu raku. Velik del naravnih habitatov školjk je bil uničen že prej, predvsem z nasipavanjem obal, gradnjo pristanišč in brezglavimi posegi v občutljive morske plitvine. Ekosistem, ki je nekoč podpiral raznolikost in bogastvo morskega dna, je zdaj izpostavljen in ranljiv. Modri rak je zgolj zagrabil priložnost, ki se mu je ponudila.
V Italiji skušajo posledice omiliti z uvozom mladih portugalskih vongol, a ti načrti so smiselni le, če bo prej ustavljena invazija rakov. Tehnična zaščita školjčišč, odstranjevanje rakov in dolgoročno razumevanje ekosistemskih sprememb so ukrepi, ki zahtevajo sodelovanje politike, stroke in skupnosti.
Hrvaški znanstveniki že bijejo prvo bitko, a če se bo modri rak razširil tako, kot se nakazuje, bo Jadran že čez nekaj let drugačen svet. In ko se bo to zgodilo, bodo školjke le še spomin na nekoč bogat, a premalo varovan morski svet.