Posnetek iz vesolja je v Jadranskem morju razkril nekaj, kar je razlog za skrb, poudarjajo znanstveniki.
Satelitski posnetki evropskega vesoljskega programa Copernicus so v začetku maja zaznali intenzivno cvetenje alg ob italijanski obali srednjega in severnega Jadrana, ki je morje obarvalo v nenavadne zelene in močno kontrastne odtenke glede na običajno temno modro barvo morske površine.
Znanstveniki opozarjajo, da je pojav najverjetneje povezan z nadpovprečno toplim morjem za ta letni čas in z obilnimi padavinami v predhodnih tednih. Deževje je povzročilo izlivanje velikih količin sladke vode - skupaj z organskimi in anorganskimi snovmi - iz rek v Jadransko morje, kar je ustvarilo idealne pogoje za eksplozivno rast alg.
Pojav je bil jasno viden na satelitski sliki, posneti 2. maja, ki prikazuje obsežno zeleno prelivanje vzdolž italijanske obale. Čeprav je cvetenje alg naraven pojav, lahko njegovo nenadzorovano širjenje pomeni resno grožnjo za morski ekosistem. Alge namreč porabljajo kisik v vodi, kar lahko vodi do zmanjšane vsebnosti kisika, ogrozi morsko življenje in povzroči ribiške izgube.
Poleg ekoloških posledic znanstveniki opozarjajo tudi na možne vplive na turizem, saj spremembe barve morja in kakovosti vode lahko odvrnejo obiskovalce ter negativno vplivajo na podobo Jadranskega morja kot ene najprivlačnejših turističnih destinacij.
Strokovnjaki poudarjajo, da bo potrebno natančno spremljanje razmer v naslednjih tednih, saj lahko nadaljnje segrevanje in onesnaženje vodnih tokov povzročita še obsežnejše ekološke težave. Cvetenje alg, ki ga tokrat razkrivajo posnetki iz vesolja, je resno opozorilo, da Jadran ni imun na podnebne in okoljske spremembe, ki se vse bolj izražajo tudi v morjih.