Po več kot desetletju previdnosti in zadržanosti, ki jo je sprožila nesreča v jedrski elektrarni Fukušima, Japonska znova razmišlja o koraku, ki bi še pred nekaj leti veljal za nepredstavljivega.
Japonska razmišlja o gradnji prvega jedrskega reaktorja po katastrofi v jedrski elektrarni Fukušima, ki jo je leta 2011 uničil cunami. Japonske oblasti so zaradi zaskrbljenosti prebivalcev po tem dogodku postopoma ustavile vse reaktorje, a jih danes več vnovič deluje, zdaj pa je na vidiku še študija izvedljivosti za gradnjo nove nuklearke Mihama.
Japonske oblasti so kljub nasprotovanju javnosti vztrajale, da gre pri jedrski energiji za zanesljiv in čist vir energije, ki ga država, če želi do leta 2050 postati podnebno nevtralna, potrebuje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Zavračanje jedrske energije je v 14 letih po katastrofi – pred njo so jedrske elektrarne v državi proizvedle tretjino vse električne energije v državi – nekoliko splahnelo, kažejo ankete.
Predsednik upravljavca jedrskih elektrarn, podjetja Kansai Electric Power (Kepco), Nozomu Mori je tako danes napovedal, da bodo izvedli geološko raziskavo, s katero bodo "ocenili možnost izgradnje nove jedrske elektrarne Mihama" in nadaljevali ta projekt, ki ga je leta 2011 ustavila nesreča v Fukušimi.
"Ker so naravni viri v naši državi omejeni ... je pomembno, da jedrska energija v prihodnjih letih izpolni svojo vlogo," je dejal na tiskovni konferenci. Kdaj bi se lahko začela gradnja, ni razkril.
Kansai Electric je raziskavo, potrebno za pripravo načrta za zamenjavo enega od treh reaktorjev elektrarne Mihama, napovedal že pred leti, a je nato zaradi dogodka v Fukušimi ni izpeljal. Leta 2015 je dva reaktorja te elektrarne, ki sta obratovala več kot 50 let, ustavil, tretji pa še vedno deluje, skupaj že skoraj 50 let.
Po oceni japonskih medijev bi lahko gradnja novega reaktorja stala 1000 milijard jenov (5,8 milijarde evrov), za začetek obratovanja pa naj bi bilo lahko potrebnih 20 let.
Jedrsko energijo ob vladi podpirajo tudi številna podjetja, saj bo Japonska, če bo v prihodnosti želela uporabljati umetno inteligenco in podatkovne centre, potrebovala več električne energije, še piše AFP.