Kralj Karel III. in kraljica Camilla sta prispela v Kanado na uradni obisk, ki daleč presega zgolj diplomatski protokol.
Kanadčani so toplo sprejeli britanskega kralja Karla III. in kraljico Camillo na prvem obisku v državi, ki se otepa grožnje s prevzemom s strani predsednika ZDA Donalda Trumpa, poroča tiskovna agencija AFP. 76-letni Karel III. bo na povabilo premierja Marka Carneyja uradno odprl zasedanje novega parlamenta.
Kralja in kraljico je ob pristanku v Ottawi sprejela generalna guvernerka Mary Simon in drugi dostojanstveniki, nato sta posadila drevo na posestvu guvernerke. Karel se je prvi dan obiska tudi srečal s Carneyjem in predstavniki domorodnih Indijancev.
Kralj in kraljica sta tudi obiskala tržnico v Ottawi, kjer ju je pozdravila navdušena množica, Karel III. pa je na tla vrgel plošček za ulično tekmo v hokeju.
Uvodne nagovore ob začetku zasedanja novega kanadskega parlamenta po volitvah ponavadi poda uradni predstavnik britanske krone v Kanadi, to je generalna guvernerka. Vendar pa so se Kanadčani in Britanci tokrat odločili za simbolno močnejše sporočilo ameriškemu predsedniku, ki Kanado pogosto omenja ko 51. zvezno deželo ZDA.
Karel bo parlament nagovoril v svoji vlogi suverena Kanade, ki je sicer neodvisna država, a je tudi del skupnosti Commonwealtha in britanskega kralja priznava kot svojega.
"Zgodovinska čast ustreza teži današnjega časa," je o kraljevi otvoritvi parlamenta v ponedeljek dejal Carney. Karel III. doslej še ni javno komentiral Trumpove ideje o prevzemu Kanade, je pa ameriškega predsednika povabil na uradni obisk v London.
Mati Karla III., pokojna kraljica Elizabeta II. je imela podobna nastopa v Ottawi leta 1957 in 1977, navaja AFP. Vendar pa se ji ni bilo treba ukvarjati s podobnimi težavami z ZDA.
Trump je izjemno dobre odnose med ZDA in Kanado pokvaril tudi z uvedbo carin, ki jih vedno znova napoveduje, nato pa prelaga.
Carney je doslej večkrat dejal, da je starih dobrih odnosov med Kanado in ZDA konec, ker južni sosedi enostavno več ne gre zaupati. Dejal je, da je njegova nova vlada po volitvah dobila mandat za preoblikovanje gospodarskih in varnostnih odnosov z ZDA.
Carneyjevi liberalci so na aprilskih volitvah osvojili nov mandat za vodenje države, čeprav jim pred Trumpovimi grožnjami s prevzemom Kanade in uvajanjem carin ankete niso napovedovale takšnega uspeha.
Kralj Karel III. bi naj prav tako nakazal novo smer Kanade v utrjevanju odnosov s tujino, ki ne bodo več tako močno sloneli na ZDA. "Obisk je zgodovinski dogodek, ki poudarja kanadsko identiteto in suverenost kot ustavne monarhije," je ob kraljevem obisku sporočila kanadska vlada.