Staro naj bi bilo 140.000 let.
Ob obali Indonezije so znanstveniki odkrili nekaj izjemnega. Najdba bi lahko na novo napisala zgodbo o izvoru človeštva. Pod plastmi mulja in peska v ožini Madura so namreč našli lobanjo starodavnega človeškega prednika Homo erectusa. Poleg lobanje človeka so raziskovalci našli 6000 živalskih fosilov, ki pripadajo 36 različnim vrstam.
Med njimi so jeleni, sloni in komodoški varani. Najdba ostankov jelenov je pomembna, saj predstavljajo ključne kazalce nekdanjega okolja. To so bili običajno odprti gozdovi ali travnate pokrajine z obilo vode in bujno vegetacijo, ki je omogočala preživetje tako pašnim kot listojedim živalim.
Prvi dokaz o izgubljenem svetu
Fosile, ki naj bi bili stari 140.000 let, so leta 2011 odkrili pomorski izkopavalci peska, toda šele pred kratkim je strokovnjakom uspelo natančno določiti njihovo starost in vrsto, kar pomeni pomemben mejnik v paleoantropologiji. "To obdobje je zaznamovala velika morfološka raznolikost in mobilnost homininskih populacij v regiji," je povedal Harold Berghuis, arheolog z Univerze v Leidnu na Nizozemskem.
Strokovnjaki menijo, da gre za prvi fizični dokaz o izgubljenem svetu, prazgodovinskem kopenskem območju, znanem kot Sundaland, poroča Daily Mail. Taljenje ledenikov je v preteklosti povzročilo dvig morske gladine za več kot 120 metrov, kar je potopilo nizko ležeče ravnice Sundalanda.
Fosili ponujajo redek vpogled v življenje starodavnih ljudi in zdaj potopljena območja Sundalanda. Na nekaterih fosilih so jasni znaki rezanja, kar potrjuje, da so zgodnji ljudje uporabljali napredne lovske strategije. Z analizo plasti sedimentov so raziskovalci odkrili tudi pokopan dolinski sistem nekdanje reke Solo, ki je nekoč tekla proti vzhodu čez zdaj potopljeno Sundaško polico. Sedimenti doline kažejo na bujen rečni ekosistem iz poznega srednjega pleistocena.
Najdba je prvi neposredni dokaz o prisotnosti človeškega prednika na danes potopljenih območjih Sundalanda, s čimer izpodbija dosedanja prepričanja o geografskih mejah Homo erectusa.