Priznanje Palestine je napovedal po tem, ko sta to v zadnjih dneh storili Francija in Velika Britanija.
Kanadski premier Mark Carney je novinarjem v Ottawi povedal, da bo Kanada septembra v času zasedanja Generalne skupščine ZN v New Yorku priznala Palestino. Izrael je napoved ostro kritiziral kot del "izkrivljene kampanje" mednarodnega pritiska, kritičen je bil tudi predsednik ZDA Donald Trump.
"Kanada se že dolgo zavzema za rešitev dveh držav, za neodvisno, življenjsko sposobno in suvereno palestinsko državo, ki bi živela v miru in varnosti ob strani države Izrael," je dejal Carney.
Carney je dejal, da odločitev njegove vlade temelji na zavezi palestinskega predsednika Mahmuda Abasa, da bo leta 2026 pripravil splošne volitve, na katerih islamistično gibanje Hamas ne bo imelo nobene vloge, in da bodo demilitarizirali Palestino.
Trump se ne strinja
Izrael je kanadsko napoved nemudoma ostro kritiziral kot del izkrivljene kampanje mednarodnega pritiska. Izraelsko veleposlaništvo v Ottawi je sporočilo, da priznanje palestinske države brez odgovorne vlade, delujočih institucij ali dobronamernega vodstva nagrajuje in legitimira grozovito barbarstvo Hamasa 7. oktobra 2023.
Kritičen je bil tudi ameriški predsednik Trump, ki je na svojem družbenem omrežju Truth Social danes zapisal, da bodo ZDA zaradi te odločitve "zelo težko sklenile trgovinski sporazum" s Kanado. Abas je napoved pozdravil kot zgodovinsko odločitev, Francija pa je sporočila, da bosta državi sodelovali pri oživljanju možnosti za mir v regiji.
Kanadski načrt gre korak dlje od napovedi britanskega premierja Keira Starmerja, ki je v torek dejal, da bo Velika Britanija uradno priznala palestinsko državo septembra, če Izrael ne sprejme različnih ključnih ukrepov, kot je sporazum o premirju v Gazi.
Carney je poudaril, da je bila Kanada neomajna članica skupine držav, ki so upale, da bo rešitev z dvema državama dosežena kot del mirovnega procesa na podlagi pogajanj med izraelsko vlado in Palestinsko upravo. "Žal ta pristop ni več vzdržen zaradi terorizma Hamasa in dolgoletnega nasilnega zavračanja pravice Izraelu do obstoja," je dodal.
Novo na Metroplay: Spoznaj trenerja projekta Moja prva 10ka I Triglav tek