V Banjaluki danes kljub opozorilom mednarodne skupnosti praznovanje dneva Republike Srbske.
V Republiki Srbski danes obeležujejo dan entitete Bosne in Hercegovine, čeprav ga je ustavno sodišče BiH razglasilo za neustavnega. V Banjaluki bo potekala vrsta slovesnosti, EU in ZDA pa so medtem opozorile na neustavnost praznovanja dneva Republike Srbske in pozvale institucije v BiH, naj ob kršenju zakonodaje ukrepajo.
Srbska entiteta kljub sodbi sodišča praznuje z vojsko in policijo
Oblasti v Banjaluki vztrajajo pri praznovanju 9. januarja, čeprav je ustavno sodišče BiH ta dan, s katerim obeležujejo obletnico ustanovitve srbske entitete, razglasilo za neustavnega, ker diskriminira pripadnike ostalih dveh konstitutivnih narodov, Bošnjakov in Hrvatov. V Republiki Srbski bodo praznik obeležili z vrsto dogodkov, ki so se začeli že v sredo. Osrednja prireditev bo danes ob 17. uri v Banjaluki, kjer bo potekala slovesna parada z več kot 3000 pripadniki vojske in policije entitete, poroča javna radiotelevizija Republike Srbske RTRS.
V Banjaluko je že v sredo pripotoval srbski premier Miloš Vučević, ki se bo po pisanju srbskih medijev udeležil vseh dogodkov v okviru praznovanja. Tja je v sredo prispela tudi predsednica srbske narodne skupščine Ana Brnabić.
Predsednik Republike Srbske Milorad Dodik okreva doma po kirurškem posegu v začetku decembra. Na družbenem omrežju X je zapisal, da na današnji dan, "ko je bila pred 33 leti častno ustanovljena in razglašena Republika Srbska, praznujemo več kot en datum - slavimo našo suverenost, identiteto in tradicijo". Dodal je tudi, da ne pristajajo na to, da bi bili kolonija kogarkoli, saj da je "Republika Srbska rojena za večnost".
Evropska unija in ZDA pozivata Republiko Srbsko k spoštovanju ustavnega reda
Delegacija Evropske unije v BiH je danes na svoji uradni spletni strani opozorila na obveznost spoštovanja suverenosti, ozemeljske celovitosti, ustavnega reda, vključno z odločbami ustavnega sodišča. Politično vodstvo Republike Srbske so pozvali, naj se vzdrži provokativne retorike in delovanja v smeri delitev, vse politične akterje v BiH pa k odločnemu ukrepanju pri izvajanju potrebnih reform za napredek na evropski poti.
Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Christian Schmidt je od pravosodnih organov v sredo zahteval, da v skladu z zakonodajo ustrezno ukrepajo, zlasti v primerih, ki se nanašajo na javne funkcionarje in njihovo sodelovanje pri pripravi ali organizaciji praznovanja 9. januarja.
K ukrepanju je pristojne organe v BiH pozvalo tudi ameriško veleposlaništvo v BiH. Kot so opozorili v sredo na družbenem omrežju X, morata v skladu z daytonskim mirovnim sporazumom obe entiteti BiH v celoti upoštevati odločitve institucij BiH, vključno z zavezujočimi in dokončnimi sodbami ustavnega sodišča. Poudarili so še, da je neupoštevanje teh odločitev kaznivo dejanje.
9. januarja 1992 je tedanja skupščina srbskega naroda v BiH sprejela deklaracijo o razglasitvi Republike srbskega naroda BiH kot samostojne entitete v okviru BiH, s ciljem združitve z Jugoslavijo. Predstavniki Bošnjakov in Hrvatov pri sprejemanju deklaracije niso sodelovali, zanje pa 9. januar pomeni začetek vojne in genocida v BiH ter etničnega čiščenja nesrbskega prebivalstva na ozemlju Republike Srbske.
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven