Umrl vodja zloglasne paravojaške formacije, ki je med obleganjem Sarajeva terorizirala ljudi

18. 12. 2025, 16:41 | Uredništvo
Umrl vodja zloglasne paravojaške formacije, ki je med obleganjem Sarajeva terorizirala ljudi (foto: Profimedia)
Profimedia

V javnosti je ostal zapisan kot eno najbolj spornih imen iz obdobja vojne v Bosni in Hercegovini.

Danes zjutraj je v Trebinju pri umrl zloglasni četniški vojvoda in vodja paravojaške formacije Novosarajevski četniški odred Slavko Aleksić, poroča Dnevnik.hr.

Aleksić je v javnosti ostal zapisan kot eno najbolj spornih imen iz obdobja vojne v Bosni in Hercegovini, predvsem zaradi svoje vloge med obleganjem Sarajeva, ko je življenje izgubilo okoli 10.000 ljudi, pa tudi zaradi dejavnosti, s katerimi je bil povezan po koncu vojne.

Njegove enote so povezovali s teroriziranjem civilnega prebivalstva

Rodil se je leta 1956 v vasi Bogdašići pri Bileći. Večji del življenja je preživel v Sarajevu, kjer je študiral pravo in delal na pošti. Od leta 1990 se je vključeval v oblikovanje četniškega gibanja v glavnem mestu BiH, z izbruhom vojne pa je prevzel poveljstvo nad Novosarajevskim četniškim odredom.

Formacije pod njegovim poveljstvom so delovale na linijah razmejitve in bile znane po napadih na civilno prebivalstvo, kar je med večletnim obleganjem dodatno povečevalo strah in negotovost med prebivalci Sarajeva.

Fenomen Jakov: oboževalke razgrabile vstopnice, v Stožicah še en koncert

Pričevanja civilistov in navedbe iz različnih poročil so njegove enote povezovali s teroriziranjem prebivalstva in drugimi hudimi kršitvami vojnega prava, vendar Aleksić zaradi teh dejanj ni bil nikoli obsojen. Po vojni se je umaknil na območje vzhodne Hercegovine, politično in ideološko pa ostal dejaven v okviru četniških in ravnogorskih organizacij, piše omenjeni medij.

Poklonil se mu je kontroverzni nekdanji predsednik Republike Srbske

Ob njegovi smrti se je na družbenem omrežju X odzval nekdanji predsednik Republike Srbske Milorad Dodik, ki ga je označil za pogumnega in častnega borca.

"Danes nas je zapustil vojvoda Slavko Aleksić, velik domoljub, ki je pustil neizbrisen pečat v zgodovini srbskega naroda. Človek, ki je svojo dolžnost opravljal častno, odgovorno in predano. Slavko Aleksić bo ostal v spominu kot izjemno pogumen in časten borec na sarajevsko-romanijskem bojišču. V teh žalostnih trenutkih izrekam najgloblje sožalje družini, soborcem in prijateljem. Naj mu bo večna slava in hvala za vse, kar je storil za svoj narod in domovino," je zapisal Dodik.

"Doktor Smrt" obsojen! Priljubljeni zdravnik namenoma povzročal srčne zastoje pri pacientih, da je lahko ...