4. 11. 2024, 12:05 | Vir: STA
Pretresljivo sojenje učencem: osmerica pred sodnikom zaradi umora učitelja
Umorjen in obglavljen je bil 16. oktobra 2020, ko je zapuščal šolo.
Na sodišču v Parizu se je danes začelo sojenje proti osmerici, obtoženi, da je prispevala k sovražni kampanji, ki je oktobra 2020 privedla do umora učitelja Samuela Patyja. Učitelja je obglavil 18-letni radikalni islamist rusko-čečenskih korenin, ki ga je policija tik po napadu ustrelila in ubila.
Paty, učitelj zgodovine, je bil pred umorom tarča spletne kampanje sovraštva in groženj s smrtjo, ker je učencem med poukom o svobodi izražanja pokazal satirične karikature preroka Mohameda.
Obtoženih je sedem moških in ena ženska, med njimi dva prijatelja storilca, ki sta bila po navedbah obtožnice seznanjena z njegovimi načrti. 22- in 23-letnik sta obtožena sodelovanja pri terorističnem umoru, grozi pa jima dosmrtna zaporna kazen. Oba naj bi storilca spremljala pri nakupu orožja, eden od njiju pa naj bi ga tudi odpeljal na kraj zločina.
Drugim šestim obtožencem pred posebnim senatnim sodiščem sodijo zaradi sodelovanja v hudodelski teroristični združbi, za to kaznivo dejanje pa je zagrožena tridesetletna zaporna kazen, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Med obtoženimi sta oče takrat 13-letne učenke, ki je trdila, da je Paty pred prikazovanjem karikatur Mohameda prosil muslimanske učence, naj zapustijo učilnico, čeprav je takrat sploh ni bilo pri pouku, ter moški, ki naj bi na družbenih omrežjih objavljal videoposnetke o tem.
Moška, ki sta v priporu že štiri leta, sta laži učenke širila po družbenih omrežjih, da bi po mnenju tožilstva "določila tarčo" in "vzbudila čustva sovraštva", ki so storilce napeljala na kaznivo dejanje.
Sojenje bo predvidoma trajalo do 20. decembra. Pred skoraj letom dni je bilo v ločenem sojenju na sodišču za mladoletnike obsojenih šest dijakov zaradi njihove vpletenosti v dogodke, ki so privedli do umora. Pet jih je bilo obsojenih na pogojne kazni, en učenec pa na šest mesecev zapora.
Umor Samuela Patyja, ki se je zgodil sredi sojenja zaradi napadov na uredništvo satiričnega tednika Charlie Hebdo 7. januarja 2015, je pretresel francosko družbo. Umorjen in obglavljen je bil 16. oktobra 2020, ko je zapuščal šolo v pariškem predmestju Conflans-Sainte-Honorine, kjer je poučeval.
Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere