Znani trgovec na robu preživetja: police so prazne, denarja za plače ni, odpuščali bodo kot po tekočem traku

6. 5. 2025, 09:15 | E. Č.
Znani trgovec na robu preživetja: police so prazne, denarja za plače ni, odpuščali bodo kot po tekočem traku (foto: Profimedia)
Profimedia

Gospodarska kriza kaže vse bolj ostre zobe, prizanesla pa ni niti pred več kot pol stoletja ustanovljenemu in zelo znanemu trgovcu, ki se seseda samo vase.

Pred 62 leti ustanovljena ameriška lekarniška veriga Rite Aid, ki je še lani septembra zaključila prvo prestrukturiranje pod stečajno zaščito, bo po manj kot letu dni znova vložila zahtevo za zaščito pred upniki. Podjetje je v pismu zaposlenim napovedalo novo prijavo stečaja in hkrati potrdilo, da bo odpuščalo delavce v svojih korporativnih pisarnah v ameriški zvezni državi Pensilvaniji.

Glavni izvršni direktor Matthew Schroeder je v pismu zaposlenim, ki ga je pridobil Bloomberg, razložil, da podjetju ni uspelo pridobiti dodatnega kapitala od posojilodajalcev, zato so se odločili za novo prijavo stečaja po poglavju 11 ameriškega zakonika. Schroeder je odpovedi delovnega razmerja, ki čaka številne zaposlene, upravičil s "hudim gospodarskim upadom", posledicami carin ter naraščajočimi stroški dobaviteljev in najemodajalcev.

Po njegovih besedah posojilodajalci Rite Aidu ne bodo več financirali stroškov plač in drugih kadrovskih izdatkov, če podjetje ne zmanjša števila zaposlenih. Poleg tega je eden večjih dobaviteljev podjetje obvestil, da bo skrajšal in omejil plačilne pogoje, kar bi lahko pospešilo vračilo posojil in še dodatno destabiliziralo podjetje.

To bo že druga stečajna prijava Rite Aida v manj kot treh letih. Oktobra 2023 je podjetje prvič vložilo zahtevo za zaščito pred upniki, v tem postopku pa mu je uspelo odpisati približno 1,85 milijarde evrov dolga in zapreti okoli 850 poslovalnic. Takrat je uprava zatrdila, da je podjetje iz postopka izšlo finančno okrepljeno in z manjšim dolžniškim bremenom.

A realnost je bila drugačna. Rite Aid je po izhodu iz stečaja septembra 2024 še vedno nosil več kot 1,85 milijarde evrov dolga, hkrati pa se je soočal z upadom povpraševanja in inflacijskimi pritiski, ki so dodatno obremenili njegovo poslovanje.

Rite Aid je bil nekoč eden največjih konkurentov na ameriškem lekarniškem trgu, a v zadnjih letih mu ni uspelo slediti trendom konsolidacije in digitalizacije, ki jih narekujeta giganta CVS in Walgreens. Tokratna kriza nakazuje, da so potrebne bistveno bolj temeljite spremembe, če želi veriga ohraniti še kakšno konkurenčno prednost v prihodnosti.

Prvo veliko ogorčenje nad Hrvati in cenami na Jadranu, v tej državi kričijo: "Izognite se jim v velikem loku!"