Za sanacijo nastalega položaja bo šlo iz davkoplačevalskega denarja skoraj 90 milijonov evrov!
Po stečaju Northvolta, enega najambicioznejših švedskih podjetij za proizvodnjo baterij, so se začela masovna izplačila iz državne plačne garancije. Doslej je bilo odobrenih že 743 milijonov švedskih kron (približno 65 milijonov evrov), do konca postopka pa naj bi skupni znesek dosegel celo milijardo kron.
Državna plačna garancija omogoča, da zaposleni v stečajnem postopku vseeno prejmejo neizplačane plače, če izpolnjujejo določene pogoje. Davčni urad, ki je februarja 2025 prevzel odgovornost za izplačila, zdaj vodi zapleten in obsežen proces za več kot 4600 nekdanjih zaposlenih v skupini Northvolt.
"Gre za dolgotrajen postopek, ki zahteva natančno preverjanje dokumentacije. Vse mora najprej potrditi stečajni upravitelj, šele nato lahko začnemo z izplačili," pojasnjuje Helena Jangel Stridh iz švedske davčne uprave. Po prejemu vseh potrebnih dokumentov naj bi bili pri davčni upravi učinkoviti, izplačila namreč uredijo v 5 do 10 delovnih dneh.
Številni upravičenci na denar čakajo že več tednov. Stridh ocenjuje, da bo treba izplačati še več sto milijonov kron, zato bo končni strošek za državo in davkoplačevalce precejšen. Po nekaterih ocenah bi lahko končna vsota dosegla skoraj 90 milijonov evrov.
Državni revizijski urad je že v preteklosti opozoril, da je v stečajnih postopkih 6 do 9 odstotkov vseh izplačil napačnih ali zlorabljenih. V primeru Northvolta to za zdaj ne velja, nadzorne službe trdijo, da zlorab ali prevar niso zaznali, a preverjanje še poteka.
Northvolt, ki je veljal za paradnega konja evropske zelene industrije, je s stečajem presenetil javnost in sprožil številna vprašanja o vzdržnosti hitrorastočih zelenih podjetij, ki so bila močno podprta s strani držav in zasebnih vlagateljev. Zaenkrat pa posledice največ čutijo nekdanji zaposleni - in švedski davkoplačevalci ...