Velika Britanija se je odpovedala enemu od svojih čezmorskih ozemelj.
Britanski premier Keir Starmer je s podpisom ustreznega sporazuma suverenost nad otočjem Chagos v Indijskem oceanu prenesel na Mavricij. Vendar bo največji otok arhipelaga Diego Garcia s strateško pomembnim vojaškim oporiščem začasno ostal pod britanskim nadzorom.
Za najem oporišča bo London v skladu s sporazumom svoji nekdanji koloniji plačeval 101 milijon britanskih funtov (136 milijonov ameriških dolarjev) na leto. V 99 letih bo po besedah Stramerja to predvidoma zneslo skupno okoli 3,4 milijarde funtov.
Združeno kraljestvo bo po poročanju nemške tiskovne agencije dpa ob tem ohranilo popoln operativni nadzor nad otokom, vključno s satelitom elektromagnetnega spektra, ki ga uporabljajo za komunikacije, ki preprečujejo sovražno motenje. Okoli otoka pa bodo vzpostavili 44-kilometrsko tamponsko območje, v katerem ne bodo smeli ničesar postaviti ali graditi brez dovoljenja Londona.
Starmer je izpostavil, da je strateški položaj tega območja za Združeno kraljestvo izrednega pomena in da je oporišče eden najpomembnejših britanskih prispevkov k varnostnim odnosom z ZDA. Oporišče je namreč eno pomembnejših v regiji za ZDA, ki ga uporabljajo za podporo svojim operacijam v Indijskem oceanu in na območju Zaliva, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Sporazum je na virtualni slovesnosti z Mavricijem sicer Starmer podpisal z zamudo po dopoldanski drami na londonskem višjem sodišču, ko je sodnik zaradi napovedane tožbe proti sporazumu z odredbo začasno prepovedal podpis. Po nujnem zaslišanju je nato drugi sodnik prepoved umaknil.
Premier Mavricija Navin Ramgoolam je podpis sporazuma pozdravil kot veliko zmago za Mavricij, s katerim je ta otoška država ob obali Afrike končala proces dekolonizacije, ki ga je začela leta 1968. Kot zgodovinskega so ga pozdravile tudi ZDA.
Britanska opozicijska konservativna stranka je medtem Starmerja obtožila, da je podaril britansko ozemlje.
Velika Britanija se je desetletja upirala prenosu suverenosti nad tem odročnim otočjem zaradi omenjenega oporišča. Temu se je upirala tudi po tem, ko je Meddržavno sodišče v Haagu leta 2019 presodilo, da ga mora predati Mavriciju. Oktobra lani sta nato strani dosegli dogovor, na podlagi katerega sta danes podpisali sporazum.
Velika Britanija je leta 1965 otočje Chagos ločila od svoje takratne kolonije Mavricija in tam vzpostavila vojaško oporišče, ki ga je dala v najem ZDA. Z otočja je izgnala več kot tisoč prebivalcev.