Gre za izjemno najdbo, kakršne na Jadranu še ni bilo.
V globinah Jadranskega morja so v neposredni bližini otoka Visa, natančneje pri Komiži, arheologi na globini med 30 in 50 metri naleteli na izjemno pomembno podvodno arheološko najdbo – ladijsko razbitino iz 4. stoletja pred našim štetjem, in sicer iz časa ustanavljanja starogrških kolonij Isse (današnji Vis) in Farosa (današnji Stari Grad na Hvaru).
Čeprav je bila razbitina (fotografije si lahko ogledate na tej povezavi) odkrita že lani, je šele zdaj potrjeno, da gre za eno najstarejših najdb te vrste v Jadranu. Prvo sled je dal kovanec, najden ob ostankih plovila, ki bo po konservatorski obdelavi dal točnejšo časovno opredelitev, a že keramika, najdena na mestu najdbe, je nakazovala na helenistično obdobje.
Vodja raziskave Jurica Bezak iz oddelka za podvodno arheologijo hrvaškega restavratorskega zavoda je pojasnil, da gre za izjemno ohranjene ostanke lesene kobilice in plovila, na katerem so našli številne luksuzne predmete: fine helenistične keramične posode, amfore, dolije z oljem, začimbami in drugo obdelano hrano.
Posebnost te ladje je njena tehnična dovršenost s posebno zaščito trupa in visoko kakovostno izdelavo, kar zbuja občudovanje glede na časovno obdobje, iz katerega izvira.
Domneva se, da je bila ladja namenjena oskrbi tedaj na novo ustanovljene grške kolonije Isse. Prevažala je dobrine, ki so bile nujne za vsakodnevno življenje naseljencev: luksuzno keramiko, prehranske izdelke, olje, začimbe ter druge potrošne dobrine. Med dragocenimi predmeti so raziskovalci našli tudi osebne predmete in človeške ostanke, kar dodatno osvetljuje okoliščine potovanja in verjetno tudi tragičnega brodoloma.
Bezak poudarja, da ima najdba poleg znanstvene tudi lokalno vrednost: "Eksponati bodo shranjeni in razstavljeni v muzeju, kar bo kulturno obogatilo otok Vis in prispevalo k turistični in identitetni ponudbi regije."
Raziskave, ki so še v začetni fazi in naj bi trajale več let, izvajajo arheologi hrvaškega restavratorskega zavoda v sodelovanju z več potapljaškimi klubi z Visa ter muzejem mesta Vis. Delo poteka z veliko natančnostjo, saj se ladja odkopava z vodnimi črpalkami, medtem ko predmete, stare več kot 2300 let, iz morja nosijo v presenetljivo dobrem stanju – kot bi bili izdelani včeraj.
Gre za eno najpomembnejših arheoloških odkritij v Jadranskem morju v zadnjih desetletjih. Takšno, ki bo nedvomno preoblikovalo razumevanje morske trgovine in kolonizacije v času antične Grčije.