Napovedi so skrb vzbujajoče.
Evropa z zadržanim dihom spremlja dogajanje na vzhodu, saj se vse bolj boji, da bi Rusija po Ukrajini sprožila novo invazijo. Še posebej so zaskrbljeni na Poljskem. Kot soseda Ukrajine in zgodovinsko izpostavljena ruskim pritiskom Poljska čuti vse večjo nevarnost nove agresije z vzhoda.
Poljski premier Donald Tusk je pred meseci pozval vse poljske moške, naj se začnejo vojaško usposabljati, in napovedal, da je cilj, da bo do konca leta vsak odrasel moški v državi usposobljen za primer vojne. Ta napoved je bila v javnosti široko razumljena kot resno opozorilo in posreden namig, da se država že pripravlja na možnost vojne. Zgovorno je tudi dejstvo, da bo Poljska letos za obrambo porabila skoraj pet odstotkov svojega bruto domačega proizvoda, kar je več kot katerakoli druga članica Nata, vključno z ZDA.
Poljska v luči brutalne ruske invazije na Ukrajino ne skriva bojazni, da bi se vojna lahko razširila še naprej proti zahodu. Številni Poljaki so se zato prostovoljno javili, da bodo branili domovino. Rusija sicer nikoli ni uradno napovedala napada na Poljsko, vendar je v preteklosti podala več izjav in signalov, ki so jih številni analitiki in politični voditelji interpretirali kot posredne grožnje ali zastraševanje.
Priprave so v polnem teku
Dominik Milewski je eden izmed poljskih vojakov, ki se pripravlja na morebitno invazijo. "Zadnji mesec osnovnega urjenja je bil intenziven. Komaj smo imeli čas za počitek. Zdaj ostajam na specializiranem usposabljanju. Moj sanjski cilj je, da bi nekega dne vozil enega od tankov," je povedal za NPR.
Njegova žena Anita Milewski je ponosna nanj. "Kako se počutim? Ponosni smo nanj. To je pogumen korak," je dejala s solzami v očeh. "Sem čustvena in malo nervozna. Težki časi prihajajo. Potrebujemo pogumne ljudi, neomajne ljudi in naš Dominik je skala. Je nezlomljiv," je še dodala.
Poleg usposabljanja vojakov je nadvse pomembna tudi zaščita na meji. Poljska si deli več kot 500 kilometrov meje z Rusijo (prek eksklave Kaliningrad) in Belorusijo. Na meji intenzivno krepi svojo obrambo. Dela na terenu so že v polnem teku - buldožerji čistijo kmetijska zemljišča za postavitev minskih polj, delavci pa postavljajo dolge vrste betonskih protitankovskih ovir, znanih kot ježki, ki naj bi zaustavili morebitni prodor oklepnih vozil.
Ob meji so zgrajeni jarki, polni vode, ograji z rezilno žico in opazovalne točke. Poljske varnostne sile izvajajo redne patrulje, vojska pa v bližini meje vse pogosteje vadi bojne scenarije. Poleg tega Poljska sodeluje z zvezo Nato pri nameščanju dodatnih sil in opreme.