STA | 4. 2. 2023, 13:42

Zaradi sporne vsebine stop za Wikipedio: če ne bodo odstranili zahtevanega, bo ostala blokirana (poglejte, zakaj)

Profimedia

Zanimivo, kako si nekateri predstavljajo pravico do svobodnega dostopa do svetovnega spleta ... Leta 2023!

Oblasti v Pakistanu so v petek blokirale dostop do spletne enciklopedije Wikipedia, ker naj bi po njihovem mnenju vsebovala "bogokletne vsebine". To je nov udarec za pravico do svobodnega dostopa do spleta v tej konservativni muslimanski državi.

Dostop do Wikipedie so v blokirali po vsej državi, ker ni bilo odziva na večkratne zahteve po "odstranitvi bogokletnih vsebin", je povedal Malahat Obaid, tiskovni predstavnik pakistanskega urada za telekomunikacije (PTA).

PTA je v začetku tedna Wikipedii postavil 48-urni ultimat za odstranitev domnevno spornih vsebin.

"Odstranili so nekaj, vendar ne vsega. Wikipedia bo ostala blokirana, dokler ne bodo umaknili vsega spornega gradiva," je dodal Obaid.

Profimedia

Neprofitni sklad Wikimedia Foundation, ki upravlja enciklopedijo Wikipedia, je po navedbah AFP v odzivu poudaril, da "ta blokada peti najštevilčnejši državi na svetu onemogoča dostop do največje brezplačne zbirke znanja na svetovnem spletu".

Dostop do znanja in kulture

"Če se bo to nadaljevalo, bo vsem onemogočen dostop do znanja, zgodovine in kulture Pakistana," so še zapisali v izjavi. Borci za svobodo govora v Pakistanu so prav tako že opozarjali na vse večjo cenzuro oblasti v tiskanih in spletnih medijih.

Profimedia

Bogokletne vsebine v medijih in na spletu so v Pakistanu, ki je večinsko muslimanska država, občutljivo vprašanje. Tudi ameriška spletna velikana Facebook in YouTube so v tej državi v preteklosti že sankcionirali zaradi objavljanja vsebin, ki naj bi bile svetoskrunske. Pakistan je denimo med letoma 2012 in 2016 blokiral dostop do platforme YouTube zaradi filma o preroku Mohamedu, ki je povzročil nasilne proteste v več muslimanskih državah.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ